Okręg Łódzki ZNP: Polski Ład uderza w wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

W niektórych przypadkach wystarczy 25 nadgodzin w miesiącu, by nauczyciel stracił na Polskim Ładzie 100 zł – ostrzegł Okręg Łódzki ZNP. To efekt likwidacji możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej

„Od początku roku Polski Ład mocno uderzył w wynagrodzenia nauczycieli. Niektórzy ze swojej pensji stracili nawet 400 zł” – przypomniał Okręg Łódzki ZNP. Chodzi o skutki zmian podatkowych Polskiego Ładu. Od początku roku pedagodzy z całego kraju informują o nawet kilkusetzłotowych obniżkach pensji. Doprowadziła do tego decyzja rządu o rezygnacji z możliwości odpisania od podatku składki zdrowotnej oraz skomplikowany system rozliczania tzw. ulgi dla klasy średniej.

ZNP: Polski Ład a zaniżone wynagrodzenia pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych

„Prawdziwe oblicze wprowadzanych zmian i straty w wynagrodzeniach jakie poniesie nauczyciel będą jednak w wielu przypadkach znacznie większe i znane dopiero w kolejnych miesiącach. Dlaczego? Z powodu braku możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne zmianom ulegną również realne wysokości stawki wynagrodzenia za nadgodziny” – zauważył OŁ ZNP.

Okręg otrzymuje w tej sprawie wiele e-maili. Pewien nauczyciel otrzymał od księgowego wyliczenie, z którego wynika, że każda dodatkowo przepracowana godzina oznaczać będzie uszczerbek w wynagrodzeniu.

„Jeden z nauczycieli informuje, że wartość nadgodziny w jego przypadku zmaleje z 41,29 zł do 37,29 zł (wyliczone przez księgowego) co daje 4 zł straty na jednej nadgodzinie. Zakładając, że liczba przepracowanych nadgodzin średnio w miesiącu wyniesie 25 otrzyma on 100 zł mniej co miesiąc” – zrelacjonował łódzki ZNP.

Rząd popędza szkolnych księgowych: Wyrównania do zaniżonych w efekcie Polskiego Ładu wynagrodzeń mają być wypłacane już od poniedziałku

„Nieodliczanie składki zdrowotnej obniży również m.in. wszelkiego rodzaju dodatki i nagrody. Jakie będą faktyczne – negatywne – skutki Polskiego Ładu dla nauczycieli trudno jeszcze oszacować”.

Rozporządzenie MF zwróci nauczycielom pieniądze? Księgowi mają wątpliwości

ZNP już 5 stycznia 2022 r. wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań prawnych zapobiegających negatywnym skutkom tzw. Polskiego Ładu, które uderzają w pracowników oświaty. Według Związku, “na skutek rozwiązań zawartych w tzw. Polskim Ładzie od dnia 1.01.2022 r. nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni u dwóch lub więcej pracodawców otrzymują wynagrodzenie zaniżone od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie w odniesieniu do wynagrodzenia z grudnia 2021 r.”

ZNP domaga się od premiera wprowadzenia rozwiązań chroniących pensje nauczycieli przed skutkami Polskiego Ładu

(PS, GN)