Pierwsze spotkanie ZNP z nowym kierownictwem MEN. Minister Nowacka: „Podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela priorytetem rządu”

– Otwieramy nowy rozdział w historii współpracy Ministerstwa ze Związkiem. Jestem przekonana, że przed nami częste i owocne rozmowy, bo mamy wiele wspólnych celów – mówiła minister edukacji Barbara Nowacka podczas spotkania z Prezydium ZG ZNP w gmachu resortu edukacji przy alei Szucha w Warszawie. Podkreśliła, że jednym z priorytetów rządu jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, a to nie jest możliwe bez znaczącego podniesienia zarobków nauczycieli.

W środę odbyło się pierwsze spotkanie ZNP z nowym kierownictwem Ministerstwa Edukacji – minister Barbarą Nowacką oraz z wiceministrami edukacji. W spotkaniu, które trwało godzinę, wzięli udział członkowie Prezydium ZG ZNP.

„Przedstawiciele ZNP poruszyli kilka ważnych spraw związanych z płacami nauczycieli, awansem zawodowym i oceną pracy, godzinami ponadwymiarowymi, warunkami pracy, wysokością subwencji oświatowej, komisjami dyscyplinarnymi, dobrostanem uczniów, kształceniem nauczycieli, statusem zawodowym i społecznym nauczycieli. Zaproponowali powołanie zespołów, które wypracują propozycje konkretnych rozwiązań” – czytamy m.in. w komunikacie ZNP po spotkaniu.

Delegacja ZNP poruszyła także kwestię komunikacji – szczególnie w kontekście publikowania informacji o średnich wynagrodzeniach, które nie są średnimi zarobkami nauczycieli.

Przypomnijmy, że po wtorkowym komunikacie ministerstwa edukacji w sieci zawrzało z powodu średnich wynagrodzeń, jakie zostały podane przez resort. Związek wyjaśniał, że kwot średniego wynagrodzenia nauczycieli w żaden sposób nie można utożsamiać z nauczycielską pensją. „Średnie wynagrodzenie jest skomplikowaną, teoretyczną konstrukcją prawną, zdefiniowaną ustawowo, a nie realną pensją otrzymywaną co miesiąc przez nauczyciela” – podkreślił Związek.

„Kierownictwo MEN przekazało informację o zwiększeniu o 30 proc. wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli w 2024 roku oraz o zwiększeniu subwencji oświatowej o ponad 25 mld zł. Projekt tzw. rozporządzenia płacowego ma być tematem kolejnej rozmowy (projekt rozporządzenia ukaże się po przyjęciu budżetu państwa na rok 2024 r.)” – informuje w komunikacie ZNP.

Minister Barbara Nowacka podkreśliła, że konieczne jest podniesienie prestiżu zawodowego nauczycieli. – Nauczyciele są dla nas priorytetem, są przyszłością Polski – powiedziała. Dodała, że żaden minister nie będzie już obrażał nauczycieli.

– Bez dobrze zarabiającego nauczyciela trudno o dobrą edukację, dlatego niezwykle ważne jest, że jedną z pierwszych decyzji nowego rządu jest podniesienie wynagrodzeń już od 1 stycznia 2024 r. Płace wzrosną o 30 proc, a w przypadku nauczyciel wchodzących do zawodu o 33 proc. Nauczyciele mają gwarancję podwyżki, jakiej nie było od lat. Cieszę się, że tę informację mogliśmy przekazać jeszcze przed świętami. To także wyraz naszego szacunku do całego środowiska nauczycielskiego – powiedziała minister Nowacka.

Minister Barbara Nowacka zapewniła o otwartości na dialog ze stroną społeczną i dalszą współpracę.

Więcej w komunikacie ZNP tutaj

(GN)

Prezes ZNP przed spotkaniem w MEiN: Przypominamy, że średnie wynagrodzenie nauczycieli to konstrukcja prawna, a nie nauczycielska pensja

 

Premier: W budżecie zapewniliśmy środki na podwyżkę dla nauczycieli 30 proc., a dla nauczycieli początkujących o 33 proc.

Jak wynagrodzenia nauczycieli rosły w czasie rządów PiS? 0 proc., 1,3 proc., 5,35 proc. …

Członkowie Prezydium ZG ZNP spotkają się w środę 20 grudnia z nową minister edukacji Barbarą Nowacką. „Po raz pierwszy w tak licznym gronie”