Płaca minimalna od 1 stycznia wynosi 4242 zł. Nauczyciele czekają na nowe rozporządzenie płacowe

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wzrosło do 4242 zł brutto. Nauczyciele czekają na obiecane 30 i 33 proc. podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia. Wciąż aktualna tabelka z minimalnymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli pokazuje, że tylko nauczyciele dyplomowani przekraczają obecnie pułap płacy minimalnej. Czekamy na nowe rozporządzenie płacowe z podwyżkami obowiazującymi z wyrównaniem od 1 stycznia.

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę to 4242 złote brutto, a stawka godzinowa – 27,70 złotego brutto. Z początkiem roku miała miejsce pierwsza podwyżka płacy minimalnej. Kolejną zaplanowano na lipiec. Najniższa krajowa wzrośnie wówczas do 4300 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa do 28,10 złotego brutto.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. znajduje się tutaj

Przypomnijmy, że minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego wynosi 3690 zł, mianowanego – 3890 zł, a dyplomowanego – 4550 zł. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego i mianowanego znajduje się więc na niższym poziomie niż wynagrodzenie wypłacane osobom o najniższych kwalifikacjach.

Rząd Donalda Tuska zapowiedział zwiększenie od 1 stycznia 2024 r. nauczycielskich wynagrodzeń o 30 proc., a nauczycieli początkujących – o 33 proc.

Gabinet Tuska musiał jednak przygotować nową wersję tzw. ustawy okołobudżetowej. To odpowiedź na weto prezydenta do pierwszej wersji tego dokumentu, w którym znajdowały się m.in. podwyżki dla nauczycieli, policji, służb oraz innych pracowników „budżetówki”.

20 grudnia doszło do spotkania władz ZNP z nowym kierownictwem MEN.

– Wstępnie umówiliśmy się z kierownictwem MEN, że będziemy kontynuować dialog, jak już zostanie uchwalony budżet na 2024 r. w wersji zgłoszonej przez nowy rząd i wtedy przejdziemy do rozmów na temat rozporządzenia płacowego regulującego pensje nauczycieli w nowym roku – mówił m.in. Głosowi prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Dla Związku zapowiedziane przez premiera i rząd podwyżki wynagrodzeń to pierwszy krok zmian w płacach nauczycieli, za którym powinny pójść kolejne. Według ZNP potrzebny jest mechanizm stałego podnoszenia wynagrodzeń, najlepiej, aby był to mechanizm zaproponowany w projekcie obywatelskim złożonym w Sejmie przez Związek.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował już do pierwszego czytania w Sejmie obywatelski projekt ustawy przygotowanej przez ZNP – „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Zakłada on powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt wymaga modyfikacji ze względu na zmianę struktury awansu zawodowego.

(GN)

30-procentowe podwyżki pozytywnie zaopiniowane przez sejmowe komisje. Kuriozalne tłumaczenia posłów PiS, czemu takich podwyżek nie było wcześniej

Donald Tusk: Przygotowaliśmy nową ustawę okołobudżetową. Gwarantuję, że nauczyciele dostaną podwyżki

Prezes ZNP: Podwyżki to pierwszy krok. Trzeba kompleksowo zmienić system wynagradzania nauczycieli. Będą kolejne spotkania

Obecne zarobki nauczycieli w stosunku do płacy minimalnej biją po oczach

Ile zarabiałby nauczyciel, gdyby Sejm wyjął z zamrażarki obywatelski projekt ZNP?