Polski Ład drugi miesiąc drenuje kieszenie m.in. nauczycieli. A posłowie? Właśnie dostali zwrot pieniędzy

Sejm znalazł furtkę, żeby obejść Polski Ład. Dzięki temu parlamentarzyści dostali zwrot pieniędzy, które stracili przez nowe przepisy podatkowe – podał Onet. „Co z obietnicą zwrotu pieniędzy nauczycielom? – pyta prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Kancelaria Sejmu potwierdziła, że przesłała posłom część pieniędzy, które zostały potrącone z ich wynagrodzenia za sprawą Polskiego Ładu. „Z uwagi na sekwencję zdarzeń – przypadający najpierw termin wypłaty uposażeń poselskich – każdemu pobierającemu to świadczenie posłowi przelano za styczeń 2022 r. średnio około 1000 zł netto mniej” – czytamy.

„Pierwotnie Kancelaria Sejmu wypłaciła posłom uposażenie poselskie za styczeń 2022 r. bez zmniejszania zaliczki na podatek ww. kwotę 425 zł i jednocześnie wystąpiła do Krajowej Informacji Skarbowej (…) z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej powyższego zagadnienia. Interpretacja taka powstała i została do Kancelarii Sejmu przesłana. Potwierdza ona, że posłowie mogą korzystać z wyżej opisanej możliwości” – tłumaczy w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu.  Politycy mieli więc odzyskać po około 425 złotych.

Według CIS „posłowie nie zostali w żaden sposób uprzywilejowani w stosunku do pozostałych obywateli zatrudnionych na podstawie umów o pracę i korzystających z tych samych rozwiązań podatkowych”.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania:

Nauczycielu, jak zmiany w podatkach w ramach tzw. Polskiego ładu wpłynęły na Twoje miesięczne zarobki netto?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Przypomnijmy, że nowe rozwiązania podatkowe krytykuje wiele grup zawodowych na czele z nauczycielami. Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział w radiu TOK FM, że Związek rozważa przygotowanie pozwów do sądu pracy w tej sprawie.  Tłumaczył, że nauczyciele dostali już wynagrodzenia za luty i one również są niższe. – Dostaliśmy mniej za godziny ponadwymiarowe. Dostaliśmy także mniej z pensją od 1 lutego, a więc nic z tych deklaracji dotyczących wyrównań, tej swoistej rekompensaty, nic z tego nie zostało zrealizowane – podkreślił Sławomir Broniarz.

O swoich stratach alarmowali też m.in. funkcjonariusze służb, emeryci, a ostatnio także pracownicy ZUS. Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się politycznych rozliczeń za start „Polskiego Ładu”: „Stało się coś więcej niż niewłaściwego, potrzebne decyzje personalne” – ogłosił kilka dni temu.

(JK, GN)

Fot: Sejm/Twitter

Prezes ZNP: Weto ws. lex Czarnek pokazałoby, że prezydentowi leży na sercu dobro edukacji

Prezes ZNP: „Nauczyciele nie dostali obiecanego wyrównania. Pensja za luty też jest niższa”. Będą pozwy do sądu pracy?

Prezes PiS szuka winnych po starcie „Polskiego Ładu”: „Stało się coś więcej niż niewłaściwego, potrzebne decyzje personalne”

Okręg Łódzki ZNP: Polski Ład uderza w wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe