Prezes ZNP: „Nauczyciele nie dostali obiecanego wyrównania. Pensja za luty też jest niższa”. Będą pozwy do sądu pracy?

Sprawa wynagrodzeń nauczycieli nie została załatwiona – podkreśli w środę radiu TOK FM prezes ZNP Sławomir Broniarz. Przekonywał, że nauczyciele nie otrzymali obiecanego przez rząd wyrównania, a pensje za luty również mają niższe. Zapowiedział, że Związek  rozważa powiadomienie o całej sytuacji Państwowej Inspekcji Pracy oraz zastanawia się nad „uruchomieniem procedury w sądzie pracy”.

Przypomnijmy, że nauczyciele otrzymują swoje wynagrodzenie z góry – na początku miesiąca. W styczniu alarmowali, że po wejściu w życie Polskiego Ładu ich pensje są nawet o kilkaset złotych niższe. Rząd przepraszał i obiecywał wyrównania. Ale na zapowiedziach się skończyło.

– Sprawa wynagrodzeń dla nauczycieli nie jest załatwiona. Wczorajsze informacje, e-maile, skargi, i telefony pokazują wyraźnie, że deklaracje rządu, że więcej ta sytuacja się nie powtórzy (…) były nieprawdą. Po prostu nowy Polski Ład spowodował radykalne zmniejszenie uposażeń każdego pracownika, nie tylko nauczycieli – mówił prezes ZNP w TOK FM. Pytany o wyrównania odparł, że „nauczyciele nie dostali tych pieniędzy”. – Mamy informacje, że takie wypłaty na konta nauczycieli nie wpłynęły – poinformował szef ZNP.

Co więcej, jak dodał, nauczyciele dostali już wynagrodzenia za luty i one również są niższe. – Dostaliśmy mniej za godziny ponadwymiarowe. Dostaliśmy także mniej z pensją od 1 lutego, a więc nic z tych deklaracji dotyczących wyrównań, tej swoistej rekompensaty, nic z tego nie zostało zrealizowane – podkreślił  Sławomir Broniarz.

Prezes ZNP  mówił, że w obecnej sytuacji „od strony formalnej pozostaje roszczenie wobec przedstawicieli rządu, którzy deklarowali działania”. – I wydaje mi się, że będziemy rozważać z prawnikami możliwość uruchomienia procedury w sądzie pracy. Rozważaliśmy także możliwość powiadomienia o całej sytuacji Państwowej Inspekcji Pracy. Widać wyraźnie, że nauczyciele zostali poszkodowani – zaznaczył.

Sławomir Broniarz  zwracał uwagę na „chaos”, w jakim wdrażane są nowe przepisy podatkowe. Przekonywał, że całego zamieszania z pensjami nauczycieli (i nie tylko) można było uniknąć, gdyby nowe prawo tworzono wolniej i z większą uwagą, a także informując obywateli na bieżąco o wszystkich jego konsekwencjach.

(JK, GN)

Źródło: Tok FM

ZNP: Polski Ład a zaniżone wynagrodzenia pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych

Okręg Łódzki ZNP: Polski Ład uderza w wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

Pytania do eksperta. Zabranie godzin ponadwymiarowych