Prezes PiS szuka winnych po starcie Polskiego Ładu: „Stało się coś więcej niż niewłaściwego, potrzebne decyzje personalne”

Nie dziwię się, że pojawiła się krytyka tego, co wydarzyło się z częścią pierwszych wypłat, bo tu mamy do czynienia z czymś, co trzeba naprawić i co jest bolesne – powiedział szef PiS w wywiadzie dla  PAP komentując chaos przy wprowadzaniu tzw. Polskiego Ładu. – Potrzebne są decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne – stwierdził.

– Stało się coś więcej niż niewłaściwego. Przypuszczam, że ci, którzy to przygotowywali na poziomie politycznym, półpolitycznym, niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli – dodał Jarosław Kaczyński.

„Na pewno jest tu potrzebna radykalna naprawa i na pewno, o czym mówiłem na posiedzeniu kierownictwa partii, są potrzebne decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne” – zaznaczył Jarosław Kaczyński. Szef partii rządzącej nie wymienił jednak nazwisk.

Przypomnijmy, rozwiązania podatkowe krytykuje wiele grup zawodowych na czele z nauczycielami. Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział w radiu TOK FM, że Związek rozważa przygotowanie pozwów do sądu pracy w tej sprawie.  Tłumaczył, że nauczyciele dostali już wynagrodzenia za luty i one również są niższe.

– Dostaliśmy mniej za godziny ponadwymiarowe. Dostaliśmy także mniej z pensją od 1 lutego, a więc nic z tych deklaracji dotyczących wyrównań, tej swoistej rekompensaty, nic z tego nie zostało zrealizowane – podkreślił Sławomir Broniarz.

O swoich stratach alarmowali też m.in. funkcjonariusze służb, emeryci, a ostatnio także pracownicy ZUS. „Związek Zawodowy Pracowników ZUS apeluje o wycofanie w całości przepisów Polskiego Ładu, które doprowadzają do zubożenia duże, części społeczeństwa, w tym pracowników instytucji zaufania publicznego, jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – czytamy w liście skierowanym do Mateusza Morawieckiego i Tadeusza Kościńskiego.

Po pierwszej krytyce rząd jednak zaczął wprowadzać korekty do programu. Premier Morawiecki w końcu stwierdził, że część podatników będzie mogła się rozliczać starym systemem.

(JK, GN)

Prezes ZNP: „Nauczyciele nie dostali obiecanego wyrównania. Pensja za luty też jest niższa”. Będą pozwy do sądu pracy?

ZNP: Polski Ład a zaniżone wynagrodzenia pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych

Okręg Łódzki ZNP: Polski Ład uderza w wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe