W samym środku zabawy sylwestrowej, gdy wszyscy będziemy sobie składali życzenia noworoczne, równo z wybiciem północy, po 3 latach funkcjonowania, zniknie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Decyzją premiera Donalda Tuska, od 1 stycznia MEiN zostanie zastąpiony przez dwa oddzielne resorty.
Już 1 stycznia br. wchodzą w życie dwa rozporządzenia Rady Ministrów:
* w sprawie utworzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
* w sprawie utworzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej
Oba akty prawne zakładają przekształcenie dotychczasowego Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz wyłączenia z jego struktur oświaty i wychowania, które przejmie nowe Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także szkolnictwa wyższego i nauki, które przejmie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zgodnie z rozporządzeniami, pracownicy poszczególnych komórek MEiN trafią do odpowiednich struktur w nowych ministerstwach.
Na czele Ministerstwa Edukacji Narodowej stanie minister edukacji Barbara Nowacka, a Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – minister nauki Dariusz Wieczorek.
Siedzibą MEN stanie się historyczny gmach przy al. Szucha 25 w Warszawie, a MNiSW – budynek przy ul. Wspólnej 1/3.
Przed trzema laty Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostały zlikwidowane na mocy wydanego w grudniu 2020 r. rozporządzenia Rady Ministrów kierowanej wówczas przez Mateusza Morawieckiego. Decyzja weszła w życie 1 stycznia 2021 r. Wcześniej – jesienią 2020 r. – doszło do rekonstrukcji rządu, a w nowym składzie gabinetu pojawił się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Teraz już oficjalnie wraca podział na MEN oraz MNiSZW.
(PS, GN)