Petycja do MEN ws. zmian systemu wsparcia uzdolnionej młodzieży. „Nie może być tak, że uczniowie na konkurs pieniądze zbierają na zrzutce”

„Chciałbym zaapelować do Pani o pilne powołanie okrągłego stołu składającego się z przedstawicieli polskich środowisk naukowych, edukacyjnych w tym uczniów i nauczycieli oraz przedstawicieli właściwych fundacji, celem demokratyzacji procesu tworzenia listy konkursów wspieranych finansowo przez kierowany przez Panią resort” – napisał m.in. dr Maciej Kaweckim prezes Instytutu Lema do szefowej MEN Barbary Nowackiej w specjalnej petycji dotyczącej aktualizacji wykazu konkursów i olimpiad wspieranych finansowo przez resort edukacji. „Nie może być tak, że polscy uczniowie na finałowy wyjazd na konkurs międzynarodowy pieniądze zbierają na zrzutce” – podkreśla autor petycji, pod którą podpisało się już ponad 5 tysięcy osób.

Dr Kawecki zwraca uwagę, że z roku na rok polscy uczniowie zdobywają coraz więcej nagród na międzynarodowych konkursach.

„Tylko w tym roku Michał Lipiec uczeń polskiego liceum po raz trzeci z rzędu zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej, pokonując przedstawicieli z 90 krajów. Polski uczeń Konstanty Smolira zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej pokonując niemal 600 najlepszych młodych matematyków z całego świata. Po wygranej w tamtym roku, Polacy zajęli w tym roku trzecie miejsce na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków walcząc z 38 najlepszymi drużynami z całego świata. Trójka polskich uczniów znalazła się na liście 50 najsilniej wyróżniających się uczniów świata w rankingu Global Student Prize. Podobnych wyróżnień zdobywanych tylko w tym roku mógłbym opisać kilkaset” – wylicza.

„Trud związany z osiągnięciem przez tych młodych ludzi takich wyników jest ogromny podobnie, jak wpływ działań podejmowanych przez nich na reputację naszego kraju. Mimo tego część takich konkursów nie ma żadnego wsparcia ze strony państwa. Jako przykład mogę tutaj wskazać niewielki Klub Naukowy Fenix, który od lat z sukcesem przygotowuje polskich młodych fizyków do Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków. Jako, że konkurs mimo jego ogromnej renomy nie znajduje się w wykazie olimpiad przedmiotowych Ministra Edukacji Narodowej, Klub na swoje działania nie otrzymuje finansowania. Doprowadziło to do sytuacji, że aby w tym roku polscy uczniowie mogli pojechać na konkurs, na którym zajęli trzecie miejsce na świecie, zmuszeni byli zorganizować zbiórkę publiczną w serwisie zrzutka.pl” – przypomina autor petycji.

Jak dodaje polscy uczniowie osiągają również ogromne sukcesy dostając się na najlepsze uczelnie na świecie będąc tak najlepszymi ambasadorami naszego kraju. „Jest to powód do ogromnej dumy i to proces, którego w żaden sposób nie powinno się ograniczać. W interesie naszego kraju jest jednak, aby osoby takie pozostawały w związku z Polską wpływając na jej rozwój. W Polsce nie ma natomiast żadnego publicznego ośrodka, wspierającego polskich młodych uczniów stypendiami w podejmowaniu podobnego rozwoju naukowego” – czytamy w petycji.

Jej autor cytuje wybitnego studenta medycyny Jeremiego Chabrosa, laureata konkursu Unii Europejskiej dla młodych naukowców (EUCYS), laureata konkursu Droga na Harvard oraz stypendysty Prezesa Rady Ministrów:

„Szersza sytuacja wsparcia dla polskich studentów rozczarowuje. Brak wsparcia ze strony polskiego rządu jest ewenementem na skalę światową. O wiele mniejsze kraje w Europie (np. Słowenia z 11-krotnie mniejszym PKB czy 20-krotnie mniejszą populacją) i nawet w Afryce (np. Ghana) oferują lepsze możliwości dla swoich najzdolniejszych studentów. Rozumiem potrzebę zapobieżenia drenażowi mózgów. Ale czy nie powinno się to odbywać przez zapewnienie argumentów, żeby ci studenci zostali? Znam naprawdę wielu polskich studentów z Oxfordu, Cambridge, Harvardu, ETH i innych uczelni z topki światowej. Praktycznie wszyscy (łącznie ze mną) chcą wrócić do Polski, jednak często nie mają tu możliwości na rozwój”.

„W pełni podpisując się pod powyższymi słowami Jeremiego Chabrosa oraz diagnozując ogromny problem opisany niniejszą petycją chciałbym zaapelować do Pani o pilne powołanie okrągłego stołu składającego się z przedstawicieli polskich środowisk naukowych, edukacyjnych w tym uczniów i nauczycieli oraz przedstawicieli właściwych fundacji, celem demokratyzacji procesu tworzenia listy konkursów wspieranych finansowo przez kierowany przez Panią resort. Celem prac zespołu byłoby również pilne pracowanie ram systemowego wsparcia polskiej młodzieży w podejmowaniu doświadczenia naukowego” – apeluje do MEN dr Kawecki.

Pełna treść petycji znajduje się tutaj

(GN)

Uczniowie z Polski wicemistrzami świata w sztucznej inteligencji na IOAI 2024 w Bułgarii. Gratulujemy!

Sukcesy polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej oraz na 56. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej! Gratulujemy!

Polska drużyna zajęła trzecie miejsce w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków. Gratulujemy!

Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema: Skupiamy się na „czarnej” stronie technologii