Sukcesy polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej oraz na 56. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej! Gratulujemy!

Dwa złote i dwa brązowe medale przywieźli do Polski uczniowie rywalizujący w XXI Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej. Tegoroczna edycja zawodów obyła się w Brazylii (23-31 lipca). Dwa złote i dwa srebrne medale zdobyli polscy uczniowie podczas 56. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. O sukcesach polskich olimpijczyków informuje MEN. Gratulujemy serdecznie uczniom i ich nauczycielom!

 

Na zdjęciu: XXI Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna. Na scenie stoją m.in. polscy złoci medaliści Olimpiady. Fot. MEN

Jak informuje MEN, podczas XXI Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej Polskę reprezentowały dwie drużyny – „Świerszcze” oraz „Chrząszcze” w następującym składzie:

>> „Świerszcze”

Urszula Wąsiewicz, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Łazach – złoty medal,
Anna Bryłowska, Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie – złoty medal,
Krzysztof Lalicki, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie – wyróżnienie,
Nina Borowiec, I Liceum Ogólnokształcące w Krakowie – wyróżnienie.

>> „Chrząszcze”:

Natalia Rewaj, VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach – brązowy medal,
Ignacy Jackl, XIV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – brązowy medal,
Jakub Korzeniewicz, I Liceum Ogólnokształcące w Bolesławcu,
Iwo Miśkowiak, I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Słupsku.

W zawodach drużynowych polska drużyna „Świerszcze” zdobyła srebrny medal.

Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie internetowej: https://ioling.org/participants/2024/

Tegoroczna edycja zawodów zgromadziła 206 zawodników z 37 krajów. Jury przyznało 65 medali (13 złotych, 24 srebrnych i 28 brązowych) oraz 24 wyróżnienia. Ponadto przyznano 5 medali w konkursach drużynowych, Trofeum dla kraju z najwyższą średnią ocen oraz 6 nagród za najlepsze rozwiązanie.

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna od 2003 r. gromadzi zespoły młodych lingwistów z całego świata. Uczestnicy zawodów nie muszą posiadać umiejętności lingwistycznych ani znać języków obcych. Wystarczy umiejętność logicznego myślenia, analizy danych i wyciągania wniosków na podstawie przesłanek dotyczących egzotycznych lub nieistniejących języków.

Polska reprezentacja na zawody międzynarodowe jest wyłaniana na podczas Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, która po raz pierwszy odbyła się w 2004 r. Olimpiada jest współfinansowana ze środków MEN.

56. Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna w Rijadzie

Dwa złote i dwa srebrne medale zdobyli polscy uczniowie podczas 56. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej – informuje MEN. W tegorocznych zawodach udział wzięło 327 uczniów, reprezentujących 84 kraje oraz ok. 300 ich mentorów i ponad 300 wolontariuszy i pracowników przygotowujących i nadzorujących prawidłowy przebieg zawodów.

Zdobywcami medali na 56. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej zostali:

>> Michał Lipiec – złoty medal -absolwent V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, którego nauczycielem jest dr Wojciech Przybylski,
>> Piotr Olbryś -złoty medal – absolwent XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, przygotowywany przez mgr Jakuba Narodowca i mgr inż. Agnieszkę Kuś,
>> Mikołaj Warda – srebrny medal – absolwent LO im. Staszica w Warszawie, przygotowywany przez mgr Jakuba Narodowca i mgr inż. Agnieszkę Kuś,
>> Wiktor Kępiński – srebrny medal – absolwent II LO im. Mieszka I w Szczecinie, przygotowywany przez mgr Teresę Kołogrecką Bajek.

Opiekunami polskiej grupy byli: Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej prof. dr hab. Marek Orlik oraz Wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej prof. dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik.

Na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej nie prowadzi się rankingu drużynowego, gdyż nie wszystkie reprezentacje przyjeżdżają w składzie czteroosobowym. W tym roku np. z Liechtenstein był jeden zawodnik, Kuby – dwóch a z czterech państw po trzech zawodników.

Polacy uczestniczyli do tej pory we wszystkich 56. Międzynarodowych Olimpiadach Chemicznych i w sumie zdobyli 193 medale w tym: 48 złotych, 81 srebrnych i 64 brązowe oraz 4 wyróżnienia.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/InternationalChemistryOlympiad/

Michał Lipiec – multiolimpijczyk

Michał Lipiec- tegoroczny absolwent V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie tylko w te wakacje zdobył dwa medale międzynarodowych olimpiad. W dniach 14-22 lipca 2024 r. w Bath w Wielkiej Brytanii odbyła się 65. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna podczas której Michał zdobył brązowy medal, a z zakończonej w Rijadzie 56. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej – złoty medal.

Jak czytamy w komunikacie MEN, uzdolniony olimpijczyk już wkrótce podejmie studia w Massachusetts Institute of Technology w USA gdzie zamierza łączyć swoje rozległe zainteresowania.

***

Przyłączamy się do wszystkich gratulacji! Serdecznie gratulujemy medali laureatom olimpiad, dziękujemy nauczycielom i opiekunom naukowym za udzielone wsparcie, życzymy dalszych sukcesów!

Serdecznie gratulujemy naszym chemikom i życzymy kolejnych sukcesów!

(GN)

Źródło: MEN, https://www.gov.pl/web/edukacja

Sześć medali dla polskich uczniów na 65. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Bath. Gratulujemy!

Uczeń z Polski zwycięzcą 10. Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej. Aż 7 medali dla naszej reprezentacji! Gratulujemy!

Sukcesy licealistów z II LO im. Stefana Batorego w Warszawie w Międzynarodowym Konkursie Historycznym

Licealista z Polski zwycięzcą XXX Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej