Pracownicy budżetówki domagają się 20 proc. podwyżek. Pikiety OPZZ przed urzędami wojewódzkimi w całym kraju

Aż w 10 miastach pod urzędami wojewódzkimi odbyły się w sobotę płacowe protesty pracowników budżetówki organizowane przez rady wojewódzkie OPZZ. W pikietach brali udział także nauczyciele i związkowcy zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Manifestowano w Łodzi, w Krakowie, we Wrocławiu, w Lublinie, w Olsztynie, Opolu, Rzeszowie i Kielcach.

„Proponowana przez rząd podwyżka w wysokości 7.8 proc. jest skandaliczna i daleko niewystarczająca dla wyrównania straty związanej  z galopująca inflacją. W praktyce spowoduje to obniżenie siły nabywczej otrzymywanych wynagrodzeń” – czytamy w stanowisku wydanym po konsultacjach kierownictwa OPZZ z przewodniczącymi organizacji związkowych działających w sferze finansów publicznych, które odbyły się 4 czerwca.

„Domagamy się 20 proc. podwyżki dla pracowników sfery budżetowej tj. m.in. pracowników oświaty i edukacji, szkolnictwa wyższego, poczty polskiej, pracowników sądownictwa , pracowników pomocy społecznej, celników itd. Rządowa propozycja w wysokości 7,8 proc. przy ponad 15  proc. inflacji to obniżka pensji i jest nie do zaakceptowania! Będziemy walczyć o płace o godność pracowników. Stop bieda-płacom! – podkreśla OPZZ.

Przypomnijmy, że pierwsze pikiety odbyły się 23 lipca w Warszawie, Poznaniu i Zielonej Górze. 28 lipca protestowano w Gdańsku, a 29 w Katowicach.

OPZZ zapowiada, że w sierpniu odbędą się kolejne  akcje protestacyjne w Warszawie. „Jeśli rząd nie zmieni swojego stanowiska wobec planowanego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych podejmie dalsze ogólnopolskie akcje protestacyjne” – podkreślono w specjalnym stanowisku.

Więcej zdjęć z pikiet na stronach facebookowych Okręgów ZNP oraz Rad Wojewódzkich OPZZ.

(JK, GN)

Fot: Facebook/ZNP/OPZZ

„Pracownicy pokazują rządowi żółtą kartkę! W piątek odbyła się manifestacja przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim

Ciąg dalszy protestów płacowych OPZZ i ZNP. W czwartek odbyła się pikieta przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim

„STOP Bieda-płacom”. OPZZ zainaugurowało cykl protestów przed urzędami wojewódzkimi

OPZZ: Propozycja rządu ws. wzrostu płac w budżetówce jest skandaliczna