Premier Morawiecki: „Bez istotnych zmian nie wygramy w 2023 roku. Reform wymaga też edukacja”

Premier Mateusz Morawiecki w tygodniku Sieci podkreślił, że “potrzebę reform musi przyjąć cały obóz rządzący”. – Wszyscy. Nie można myśleć, że możemy świętować i czekać na kolejne sukcesy. Nie mamy żadnej gwarancji, że wygramy w 2023 r. W mojej ocenie bez istotnych zmian nie wygramy – stwierdził i Według niego kolejnych reform wymaga też edukacja.

Morawiecki zaznaczył, że rząd chce, aby dzieci i młodzież wróciły do szkół, a dyrektorzy odpowiednio przygotowali pomieszczenia do nauki. Według Morawieckiego największych reform w Polsce wymaga teraz edukacja.

– Jak podnieść efektywność nauczania i zarobki nauczycieli? Może powinniśmy się w tej kwestii zbliżyć do średniej OECD? Jak odnieść się do postulatów rodziców, którzy pracują a ich dzieci wychodzą ze szkoły o 12? Służba zdrowia. Czy każdy szpital powiatowy musi mieć porodówkę? Z tym się wiąże sprawa demografii. Dane są dramatyczne. Mamy wiele do zrobienia – zastanawia się w wywiadzie Morawiecki.

Premier mówiąc o sytuacji związanej z pandemią zaznaczył, że tzw. druga fala koronawirusa na jesieni jest bardzo prawdopodobna, ale podkreślił, że jego zdaniem Polacy są mądrzejsi o doświadczenia z marca, kwietnia i maja.

– Jeśli będą potrzebne dodatkowe restrykcje, możemy zastosować bardzo różne schematy. Wciąż intensywnie pracujemy w zespołach antykryzysowych, szukając scenariuszy jak najmniej bolesnych, przede wszystkim dla naszego zdrowia i społeczeństwa, ale również i dla gospodarki. Na przykład bardzo chcemy, by dzieci i młodzież wróciły do szkół – powiedział.  Poinformował, że poprosi ponownie dyrektorów szkół i samorządowców o odpowiednie przygotowanie pomieszczeń szkolnych.

Szef rządu zaznaczył, że nawet jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to „ma głębokie przekonanie, że będą miały one łagodniejszy charakter i będą mniej dotkliwe z gospodarczego punktu widzenia”.

(JK, GN)

Źródło: Sieci

Polityk PiS: „Zatrzymaliśmy się w pół kroku. Nie przeprowadziliśmy reformy programowej edukacji”. Będzie ciąg dalszy?

Premier Morawiecki: Jest pewna decyzja. Dzieci i młodzież wracają od września do szkoły

Minister zdrowia: 2 września powrót nauki do szkół, ale czeka nas „regionalizacja obostrzeń”

Wiceminister zdrowia: Decyzja o powrocie do szkół pod koniec sierpnia