Pomimo licznych protestów i apeli o veto prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich tzw. lex “Maluchy za kraty”. Ustawa wprowadza dolny próg wieku osoby (10 lat), wobec której może zostać wszczęte postępowanie w sprawie o naruszenie porządku prawnego lub demoralizację. Oznacza to w praktyce, że 10-letnie dziecko będzie stawało przed sądem, który będzie mógł umieścić je w placówce resocjalizacyjnej razem z 17-18 latkami i 10-latek będzie tam mógł przebywać aż do uzyskania pełnoletności.
Przepisy utrzymują umożliwienie stosowania wobec dzieci i młodzieży w placówkach resocjalizacyjnych środki przymusu bezpośredniego, tj. siły fizycznej, kajdanek, pasów bezpieczeństwa, karnych izolatek.
Ustawy z podpisem Prezydenta RP https://t.co/FaYrqpBb2v
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 21, 2022
Nowe prawo przenosi na wszystkich dyrektorów polskich szkół podstawowych i średnich dotychczasowe obowiązki sędziów sądów powszechnych, w zakresie określania przejawów demoralizacji i czynów karalnych, a przede wszystkim stosowania kar (w ustawie nazywanych środkami wychowawczymi). Są to kary do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla sądów, w postaci: pouczenia, ostrzeżenia ustnego, ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego, wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły.
Podpisanie wczoraj przez @AndrzejDuda ustawy pozwalającej zamykać 10-latki w ośrodkach resocjalizacyjnych oraz dającej prawo dyrektorom szkół do karania zamiast sądów źle zachowujących się uczniów, pokazuje, że nadeszły mroczne czasy dla wielu polskich rodzin i dzieci❗️
— Marek Konopczyński (@ProfDrHabMK) July 22, 2022
Zapisy ustawy dają formalną możliwość dyrektorowi szkoły posługiwania się rejestrem kar, które do tej pory były zastrzeżone wyłącznie dla sądu rodzinnego, przenosząc niejako na dyrektora i szkołę odpowiedzialność za niezwiązane z edukacją formy zachowania ucznia.
Licząca ponad 400 artykułów nowa ustawa reformująca postępowania wobec nieletnich została uchwalona przez Sejm w początkach czerwca. W końcu czerwca Senat zagłosował za jej odrzuceniem. Sejm odrzucił jednak senackie weto i ustawa trafiła do podpisu prezydenta.
(JK, GN)
Sejm przyjął lex “Maluchy za kraty”. Dyrektor szkoły jak sędzia?