Rada SzWiN ZNP krytykuje zmiany w prawie oświatowym forsowane przez MEiN i linkuje do Wolnej Szkoły

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP krytykuje zmiany w prawie oświatowym forsowane przez MEiN. Podkreśla, że będą one przede wszystkim szkodliwe dla nauczycieli.

„Rada SzWiN ZNP zwraca uwagę, że przygotowywane przez MEiN zmiany w Prawie oświatowym dotyczące m.in.:

– autorytatywnych decyzji osobowych bez prawa do odwołania,

– groźby więzienia za niwłaściwą opiekę lub nadzór nad małoletnimi w ramach działań ponadprogramowych, przy niesprecyzowaniu na czym polegałaby ich niewłaściwość, będą szkodliwe dla nauczycieli” – podkreśliła rada na Facebooku.

Przypomniała też, że z początkiem września ruszyła społeczna akcja Wolna Szkoła, której znakiem rozpoznawczym jest czerwona ekierka symbolizująca obywatelski sprzeciw wobec rządowych zmian w oświacie!

Podczas wakacji rząd przygotował radykalne zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania szkoły. Mogą one zostać uchwalone przez Sejm już we wrześniu. Rząd chce – jak wyliczają autorzy kampanii Wolna Szkoła – odebrać rodzicom i samorządom lokalnym wpływ na szkoły. Poddać dyrektorów i nauczycieli bezpośredniej ministerialnej kontroli. Karać za niezależność, samodzielność i twórcze myślenie. Usuwać niewygodnych dyrektorów i obsadzać placówki posłusznymi władzy funkcjonariuszami. Wprowadzić w szkole znaną z okresu PRL atmosferę donosów, kontroli i strachu. Uczyć w sposób, który nie przygotowuje dzieci do wyzwań XXI wieku.

„Nowe przepisy dotkną każdego, kto ma do czynienia ze szkołą. Czyli 4,6 milionów uczniów i uczennic, ponad 700 tysięcy nauczycielek i nauczycieli, i ich rodziny” – podkreślają reprezentanci ponad stu organizacji działających w Sieci Organizacji Społecznych dla edukacji (SOS dla edukacji) i wspierający akcję społeczną Wolna Szkoła.

(JK, GN)

Rada SzWiN ZNP przypomina swój apel do MEiN. “Domagamy się wzrostu wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce”

Ekierka w dłoń. Symbol Wolnej Szkoły podbija media społecznościowe

Wolna Szkoła pokazała nowy spot. „Ostrzeżenie przed szkołą dyskryminacji, nienawiści i przemocy wobec innych”