Rosja wywozi ukraińskie dzieci do specjalnych obozów i je rusyfikuje

W Rosji i na okupowanym Krymie działa sieć obozów reedukacyjnych, w których prowadzona jest rusyfikacja ukraińskich dzieci – poinformowała „Ukraińska Prawda” powołując się na badania naukowców z Uniwersytetu Yale (USA)

Uniwersytet Yale prowadzi projekt Conflict Observatory, w ramach którego udało się udokumentować działalność 43 obozów do ideologicznej „reedukacji” oraz rusyfikacji ukraińskich dzieci w wieku od 4 miesięcy do 17 lat. W obozach tych znajduje się co najmniej 6 tys. dzieci i młodzieży, ale faktyczne liczby prawdopodobnie są wielokrotnie wyższe.

Część obozów znajduje się na okupowanym Krymie, część – w rejonach na wybrzeżu Morza Czarnego, a pozostałe – w okolicy największych rosyjskich miast, jak Moskwa i Kazań.

UNICEF: Po 11 miesiącach wojny w Ukrainie 5 mln dzieci ma problemy w dostępie do edukacji

Znajdujące się w obozach ukraińskie dzieci zostały albo porwane rodzicom albo rosyjskie władze wymusiły na rodzicach zgodę na umieszczenie ich w tego typu ośrodkach.

Według „Ukraińskiej Prawdy”, specjaliści z Uniwersytetu Yale mieli także ustalić, że niektóre dzieci oddano pod opiekę rosyjskim rodzinom zastępczym, a część umieszczono w szpitalach psychiatrycznych i ośrodkach opieki.

Ukraina chce postawić przed sądem rosyjskich nauczycieli za rusyfikowanie dzieci

Porywanie i odbieranie rodzicom dzieci przez państwo okupacyjne oznacza złamanie IV Konwencji Genewskiej. Zgodnie z art. 50 Konwencji, państwo okupacyjne nie może „w żadnym razie zmienić ich (dzieci – przyp.red.) osobistego stanu prawnego ani wciągać ich do podległych mu formacji lub organizacji”.

UNICEF: Tragiczny koniec roku szkolnego na Ukrainie

(PS, GN)