Sejm kolejnej kadencji już pracuje. Pierwsze głosowania za nami

Elżbieta Witek pokieruje pracami Sejmu IX kadencji. Prezydent Andrzej Duda wcześniej dziękował obywatelom za masowy udział w wyborach parlamentarnych. Premier chwalił się subwencją oświatową

– Dla mnie to wyjątkowy dzień. Jestem ogromnie zaszczycona, bo patrząc na tablicę głosowań widać, że głosowali na mnie także posłowie z innych klubów. To dla mnie zaszczyt i zobowiązanie. Zawsze darzyłam każdego posła wielkim szacunkiem. Różnimy się, ale są sprawy, które powinny nas łączyć – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek tuż po wyborze. – Mam nadzieję, że nikogo nie zawiodę. Gratuluję państwu wyboru na posłów – dodała.

Sejm rozpoczął pierwsze posiedzenie IX kadencji w wyjątkowo koncyliacyjnej atmosferze. Za przedstawioną przez klub PiS kandydaturą posłanki Witek głosowali nie tylko parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, ale także opozycji. Jej kandydaturę poparło 314 posłów (PiS, Lewicy i PSL), 11 było przeciw (Konfederacja), a 134 wstrzymało się od głosu (KO). Wyniki głosowania sprawdzisz TUTAJ.

– Głosując za panią marszałek, dajemy kredyt zaufania – wyjaśnił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. – Poprzemy tę kandydaturę. Inny był sposób prowadzenia obrad przez panią marszałek, a inny przez poprzednika – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. – Liczymy że pani samodzielność i niezależność zostanie udowodniona w najbliższych dniach – ocenił Borys Budka z KO.

Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się jednak od orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa podkreślił rekordową frekwencję w niedawnych wyborach parlamentarnych. – Im wyższa frekwencja, tym legitymacja parlamentu ważniejsza, tym mocniejsze są organy, które posłowie i senatorowie reprezentują. W roku 2019 Polacy zdali doskonale swój egzamin wyborczy idąc gremialnie do wyborów europejskich i wyborów parlamentarnych – stwierdził prezydent. – W wyborach do Sejmu wynik był taki, że wszystkie komitety ogólnopolskie mają dziś swoich przedstawicieli w tej izbie. Czyli wszyscy obywatele, którzy wzięli udział w wyborach, mają tu własnych reprezentantów. Dziękuję rodakom za ten wspaniały sprawdzian demokracji – dodał.

Prezydent pogratulował wybranym w ostatnich wyborach posłom za ich sukces. Wykonana w kampanii praca przyczyniła się – zdaniem Andrzeja Dudy – do wysokiej frekwencji.

Prezydent przypomniał posłom, że ich funkcję wiążą się też z wielką odpowiedzialnością. – Polska jest jedna i wspólna i w najważniejszych sprawach dla Polski potrzebna jest jedność – mówił prezydent. – Wierzę, że mimo różnic w poglądach, zasiadacie tu państwo z pobudek patriotycznych – dodał prezydent.

– Nie ma wolności i demokracji poza niepodległością – mówił Antoni Macierewicz, marszałek-senior, który prowadził obrady Sejmu do wyboru marszałek Witek. Odebrał też przysięgę od nowo wybranych posłów i posłanek.

– Nie ma wolności bez godności – tak przed Sejmem podsumował 4 lata rządów PiS premier Mateusz Morawiecki. – Składam dymisję Rady Ministrów – dodał.

Zgodnie z konstytucją prezes Rady Ministrów na pierwszym posiedzeniu Sejmu musi podać rząd do dymisji.

W wystąpieniu premier poruszył także sytuację w oświacie. – Oświata, następna tak ważna dziedzina. W oświacie posługuję się tylko nagimi faktami, twardymi danymi finansowymi. W 2015 było 40,5 mld, w 2019 – 47,5 mld, w 2020 – prawie 50 mld. W czasach naszych poprzedników subwencja wzrosła o 3,5 mld zł. A teraz w jednym roku następuje przyrost o 3,5 mld – wymieniał szef rządu. – Nastąpiła wielka jakościowa zmiana, poprawa sytuacji nauczycieli, reforma gimnazjów, wielka zmiana, którą trzeba podkreślić – dodał.

Przypomnijmy – wzrost subwencji do prawie 50 mld zł w 2020 r. wynika jedynie z przechodzących kosztów tegorocznej podwyżki w wysokości 9,6 proc. W przyszłorocznym budżecie rząd nie przewiduje jakiejkolwiek podwyżki w oświacie.

Wirtualna podwyżka Piontkowskiego

Brakuje 2,1 mld na podwyżki dla nauczycieli. Samorządowcy żądają spotkania z premierem i ministrem finansów

W przyszłym roku podwyżek nie będzie. Rząd bilansuje budżet kosztem nauczycieli

(PS, GN)