Sondaż. Najważniejsze tematy dla Polaków. Edukacja w czołówce wśród ogółu badanych, ale najważniejsza dla młodych

93 proc. ankietowanych za ważną politycznie kwestię uważa stan służby zdrowia, 91 proc. sytuację w szkolnictwie, a 90 proc. inflację i drożyznę. Zdaniem Polaków nie ma dziś w kraju ważniejszych tematów – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie portalu gazeta.pl. W grupie najmłodszych respondentów (18-24 lata) za najważniejszy uznaje się stan edukacji oraz inflację (po 94 proc.).

Stan służby zdrowia i edukacji oraz inflacja, a także zdrowie psychiczne – to najważniejsze tematy, według ankietowanych przez Kantar, na zlecenie portalu gazeta.pl. Z badania wynika, że 93 proc. ankietowanych za ważną politycznie kwestię uważa stan służby zdrowia, 91 proc. sytuację w szkolnictwie, a 90 proc. inflację i drożyznę.

Na kolejnych miejscach Polacy wymieniają zdrowie psychiczne (89 proc.), bezpieczeństwo kraju i inwestycję w armię (89 proc.), fundusze europejskie z KPO (86 proc.) oraz wolność mediów (85 proc.)

Za najmniej ważne kwestie Polacy uważają z kolei legalizację miękkich narkotyków (29 proc.), dostęp do broni (35 proc.), przyjęcie euro (40 proc.) oraz rozliczenie kwestii historycznych (49 proc.)

O wskazanie priorytetów, którymi powinna zajmować się władza, Kantar poprosił również ankietowanych w wieku 18-24 lata. W tej grupie za najważniejszy uznaje się stan edukacji oraz inflację (po 94 proc.), a także „skandale związane z nadużywaniem władzy” (83 proc.).

Jak podaje Kantar, ta grupa wiekowa jest mniej zainteresowana, „bezpieczeństwem kraju, funduszami europejskimi, praworządnością, programami socjalnymi i rozliczeniem historii (PRL, II wojny światowej)”.

Z badania wynika również, że nie wszystkie ważne tematy są w wystarczającym stopniu poruszane w kampanii wyborczej. Chociaż kampania oficjalnie jeszcze nie wystartowała, to liderzy największych partii politycznych od wielu miesięcy prowadzą spotkania z wyborcami.

Sondaż został przeprowadzony na próbie 2000 osób, a dodatkowo przebadano 600 osób w wieku 18-24 lat.

(GN)

Sondaż: Edukacja jednym z głównych problemów społecznych. ZNP przypomina rekomendacje z Miasteczka edukacyjnego

Sondaż: Zbliża się koniec roku szkolnego. Niemal połowa badanych ocenia dotychczasową pracę Czarnka na “jedynkę”