Święta majowe: Obchodzimy Święto Pracy, Dzień Flagi RP oraz Święto Narodowe 3 Maja

Długi majowy weekend trwa w tym roku od soboty 29 kwietnia aż do środy 3 maja. Dla wielu osób to czas odpoczynku, ale warto pamiętać również o tym, że na początku maja wypada też kilka ważnych świąt i rocznic. Przypominamy je poniżej. Świętujmy razem!

1 maja: Święto Pracy

Tradycyjnie OPZZ i Lewica zapraszają 1 maja do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. W Warszawie związkowcy spotykają się o 11 przed Pałacem Kultury i Nauki. Planowany jest przemarsz ul. Świętokrzyską przed siedzibę OPZZ, gdzie odbędzie się piknik rodzinny i wspólne świętowanie w Miasteczku OPZZ. Do udziału w wydarzeniu zaprasza szef centrali związkowej Piotr Ostrowski. 1 maja jako święto pracownicze został proklamowany przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 r. Data ta miała upamiętnić strajk robotników Chicago w 1886 r. W Polsce pierwsze obchody święta odbyły się już w 1890 r.

ZNP z okazji 1 maja przypomina, że „Godna płaca = godne życie!”.  Bronimy: godności zawodu nauczycieli i pracowników oświaty oraz odpowiednich warunków pracy i płacy! – podkreśla Związek.

 

2 maja: Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 r. Miało to związek m.in. z tym, że 2 maja 1945 r. flaga biało-czerwona została zawieszona w zdobytym przez aliantów Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Święto wyraża szacunek dla flagi i ma propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W wielu miejscach kraju 2 maja odbywają się spotkania i manifestacje patriotyczne. 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

 

3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja

Święto upamiętnia  rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej, zwanej Konstytucją 3 maja. Konstytucja reformująca ustrój I Rzeczypospolitej, uchwalona w 1791 r., była pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie po konstytucji amerykańskiej przyjętej cztery lata wcześniej.

„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – głosiła Ustawa Rządowa. Chociaż obowiązywała krótko i nie mogła w trwały sposób przyczynić się do zreformowania ustroju Rzeczypospolitej, stała się ważnym symbolem, a rocznica jej uchwalenia – świętem narodowym.

JK

1 Maja – Święto Pracy! Godnych zarobków, poszanowania naszych praw i pokoju!

1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

3 Maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą