Szef MEiN przypomina jakie zmiany czekają szkoły po 1 września i tłumaczy co dalej z lex Czarnek?

Minister edukacji Przemysław Czarnek znów zapowiedział, że “lex Czarnek 2.0” wróci. Tym razem nie “już w czerwcu”, ale “przed 1 września, albo jesienią”. – W maju uzgodnimy (z Kancelarią Prezydenta – przyp. red). Myślę, że przed 1 września powinniśmy się wyrobić, ale na pewno na jesieni tego roku” – stwierdził w RMF FM.

Z kolei w Programie I Polskiego Radia Czarnek przypomniał też jakich zmian można się spodziewać w nauczaniu po 1 września.

– Od nowego roku szkolnego będziemy mieć w szkołach historię i teraźniejszość, czyli naukę historii drugiej połowy XX wieku – mówił.

Przypomnijmy, że nowy przedmiot nauczany będzie w I i w II klasie szkoły ponadpodstawowej. Zastąpi on w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

“Mamy już przygotowane podstawy programowe, wszystkie przepisy są gotowe. Czekamy na podręczniki i od 1 września ruszamy” – poinformował szef MEiN

Oprócz tego, jak dodał szef MEiN, rozbudowana zostanie edukacja dla bezpieczeństwa. – To się dzieje teraz w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej” – przekazał.

Podkreślił, że nie zostanie przywrócone przysposobienie obronne. Zaznaczył, że dodane zostaną elementy przysposobienia obronnego w postaci teoretycznej nauki obsługi broni w VIII klasie szkoły podstawowej, a w klasie I szkoły ponadpodstawowej wyjście na strzelnicę.

“W perspektywie dłuższej, ale nie od 1 września tego roku, będzie >>biznes i zarządzanie<<, czyli bardziej efektywne nauczanie przedsiębiorczości. Będzie również kwestia obligatoryjnego wyboru religii lub etyki” – zapowiedział Czarnek.

Wcześniej szef MEIN mówił, że przedmiot biznes i zarządzanie zostanie wprowadzony od 1 września 2023 r. a od 2027 r. będzie można wybrać jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym.

Czarnek podał też, że w polskich szkołach jest obecnie 200 tys. uczniów z Ukrainy, pół miliona uczy się zdalnie zgodnie z systemem ukraińskim.

(GN)

Szef MEiN: Lex Czarnek wróci w czerwcu

Podstawa programowa do HiT opublikowana

Pierwsza dama spotkała się z szefem MEiN. Temat: edukacja uczniów z Ukrainy. A lex Czarnek 2.0? Kancelaria Prezydenta o tym nie informuje