Minister edukacji Przemysław Czarnek znów zapowiedział, że „lex Czarnek 2.0” wróci. Tym razem nie „już w czerwcu”, ale „przed 1 września, albo jesienią”. – W maju uzgodnimy (z Kancelarią Prezydenta – przyp. red). Myślę, że przed 1 września powinniśmy się wyrobić, ale na pewno na jesieni tego roku” – stwierdził w RMF FM.
Z kolei w Programie I Polskiego Radia Czarnek przypomniał też jakich zmian można się spodziewać w nauczaniu po 1 września.
Będzie lex Czarnek bis?
„Oczywiście," – mówił w Radiu RMF24 minister @CzarnekP „W uzgodnieniu z Kancelarią Prezydenta” – zaznaczył.„W maju uzgodnimy. Myślę, że przed 1 września powinniśmy się wyrobić, ale na pewno na jesieni tego roku” – dodał.https://t.co/bAa1yuxXx9
— Fakty RMF FM (@RMF24pl) May 4, 2022
– Od nowego roku szkolnego będziemy mieć w szkołach historię i teraźniejszość, czyli naukę historii drugiej połowy XX wieku – mówił.
Przypomnijmy, że nowy przedmiot nauczany będzie w I i w II klasie szkoły ponadpodstawowej. Zastąpi on w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).
.@CzarnekP @MEIN_GOV_PL w #SygnałyDnia: blisko 200 tys. dzieci z Ukrainy trafiło do polskiego systemu oświaty: ok. 40 tys. do przedszkoli, ok. 140 tys. do szkół podstawowych i ok. 20 tys. do szkół ponadpodstawowych
— Jedynka – Program 1 Polskiego Radia (@RadiowaJedynka) May 4, 2022
„Mamy już przygotowane podstawy programowe, wszystkie przepisy są gotowe. Czekamy na podręczniki i od 1 września ruszamy” – poinformował szef MEiN
Oprócz tego, jak dodał szef MEiN, rozbudowana zostanie edukacja dla bezpieczeństwa. – To się dzieje teraz w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej” – przekazał.
Podkreślił, że nie zostanie przywrócone przysposobienie obronne. Zaznaczył, że dodane zostaną elementy przysposobienia obronnego w postaci teoretycznej nauki obsługi broni w VIII klasie szkoły podstawowej, a w klasie I szkoły ponadpodstawowej wyjście na strzelnicę.
.@CzarnekP @MEIN_GOV_PL w #SygnałyDnia: wg obliczeń ukraińskiego ministerstwa oświaty i nauki, ok. 500 tys. ukraińskich dzieci przebywających w Polsce jest w nauce zdalnej z Ukrainą
— Jedynka – Program 1 Polskiego Radia (@RadiowaJedynka) May 4, 2022
„W perspektywie dłuższej, ale nie od 1 września tego roku, będzie >>biznes i zarządzanie<<, czyli bardziej efektywne nauczanie przedsiębiorczości. Będzie również kwestia obligatoryjnego wyboru religii lub etyki” – zapowiedział Czarnek.
Wcześniej szef MEIN mówił, że przedmiot biznes i zarządzanie zostanie wprowadzony od 1 września 2023 r. a od 2027 r. będzie można wybrać jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym.
Czarnek podał też, że w polskich szkołach jest obecnie 200 tys. uczniów z Ukrainy, pół miliona uczy się zdalnie zgodnie z systemem ukraińskim.
(GN)