Tego nie można przegapić! Już w ten weekend Noc Perseidów, czyli noc spadających gwiazd

Z soboty na niedzielę miliony osób będą patrzeć w niebo. Zbliża się bowiem noc spadających gwiazd, jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych sierpniowych zjawisk na niebie.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się co roku z ziemską w terminie między 17 lipca – 24 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Największą aktywność meteorów będzie można podziwiać na niebie w nocy z 12 sierpnia na 13 sierpnia (z soboty na niedzielę) przed świtem.

W szczycie możemy się spodziewać nawet 60 meteorów na godzinę. To zjawisko świetlne zachodzi w górnych partiach atmosfery, na skutek przelotu przez nią z dużą prędkością (dochodzącą do nawet 72 km/s) drobin materii.

Eksperci z NASA informują, że w tym roku możemy liczyć na wyjątkowe widowisko, bo Księżyc będzie w trzeciej kwadrze, co oznacza, że nie będzie świecił mocno. To pozwoli nam na zobaczenie nawet tych niezbyt jasnych „spadających gwiazd”.

Skąd w atmosferze biorą się te drobiny materii? Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, tłumaczy, że Ziemia krążąc dookoła Słońca co pewien czas natrafia w Układzie Słonecznym na zapylone obszary, które utworzyły przelatujące komety. Gdy Ziemia wpada na kłęby tych drobin, bombardują one górne partie atmosfery, gdzie spalając się tworzą zjawiska meteorów. Każdego roku w okolicy połowy sierpnia Ziemia przelatuje przez strumień takich cząstek pozostawionych przez krążącą wokół Słońca kometę 109P/Swift-Tuttle.

„Z punktu widzenia Ziemi strumień ten zlokalizowany jest w okolicach jesiennego gwiazdozbioru Perseusz. Dlatego odnosimy wrażenie, że te konkretne meteory >>wylatują<< z tej właśnie konstelacji. Dlatego nazywamy je perseidami” – wyjaśnia autor profilu „Z głową w gwiazdach”.

(GN)

Fot: Lasy państwowe/gov.pl

Sławomir Miernicki, nauczyciel z Siedlec: Zawsze powtarzam, że astronomia jest od lat pięciu do 105!

Nauczycielka z Bytomia sfotografowała perseidy. NASA uznała je za zdjęcie dnia

Drugi Polak poleci w kosmos? Sławosz Uznański weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej

Drugi Polak w historii poleci w kosmos!