Co dalej z powiązaniem wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju? Jak wiadomo, obywatelski projekt ustawy dotyczący m.in. tego rozwiązania trafił do parlamentu w 2021 r., ale na dwa lata utknął w sejmowej „zamrażarce”. „Odmrożony” w 2023 r. trafił do pierwszego czytania (styczeń 2024 r.) i od tamtego czasu znajduje się w sejmowej podkomisji nadzwyczajnej. O dalsze losy projektu – i o wynagrodzenia nauczycieli – upomniało się troje posłów. Interpelacje do MEN złożyli: Katarzyna Ueberhan (Lewica), Tadeusz Tomaszewski (Lewica) oraz Paulina Matysiak (Razem). Wszyscy oni wskazują w swoich pismach, że o interwencje zwróciły się do nich struktury ZNP z Wielkopolski i z Łódzkiego.
„Okręg Wielkopolski Związku Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do parlamentarzystów z apelem o niezwłoczne podjęcie prac nad obywatelską inicjatywą ustawodawczą >>Godne płace, wysoki prestiż nauczycieli<<, złożoną w Sejmie w 2021 roku, której pierwsze czytanie odbyło się dopiero w styczniu 2024 roku. Mimo deklaracji wsparcia ze strony większości klubów parlamentarnych oraz zapowiedzi Premiera Donalda Tuska złożonej w listopadzie 2024 roku o przyspieszeniu prac nad ustawą, tak się niestety nie stało” – pisze m.in. w swojej interpelacji Katarzyna Ueberhan i pyta:
>> Czy i jakie Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje podjąć działania w celu wznowienia czy też przyspieszenia prac nad obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Godne płace, wysoki prestiż nauczycieli”?
>> Czy w resorcie rozważane są i jeśli tak, to jakie terminy wdrożenia systemowego mechanizmu powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce?
>> Jakie działania podejmuje lub planuje podjąć ministerstwo w celu odbudowy prestiżu zawodu nauczyciela i poprawy warunków pracy w oświacie?
>> Czy ministerstwo planuje aktualizację harmonogramu prac nad zmianami w ustawie Karta Nauczyciela i przyspieszenie ich wdrożenia, w celu uniknięcia kolejnych opóźnień?
Interpelacja posłanki Katarzyny Ueberhan ( nr 10722) w sprawie działań na rzecz poprawy sytuacji materialnej i zawodowej nauczycieli znajduje się tutaj
„Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręg Wielkopolski, działający w imieniu wielkopolskiego środowiska nauczycielskiego i reprezentujący jego interesy pracownicze, mający na względzie dobro polskiej edukacji, zwraca się o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad inicjatywą obywatelską >>Godne płace, wysoki prestiż nauczycieli<<, która złożona została w Sejmie w 2021 roku – podkreślił z kolei w swojej interpelacji poseł Tadeusz Tomaszewski.
„W październiku 2023 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego podpisał z ówczesnymi partiami opozycji demokratycznej (KO, Nowa Lewica, Nowoczesna, Trzecia Droga) >>Porozumienie na rzecz edukacji<<. W ramach porozumienia, partie zobowiązały się do podjęcia działań mających na celu poprawę sytuacji w edukacji, w tym m.in. do powiązania systemu wynagradzania nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Do tej pory deklaracja ta nie została zrealizowana” – przypomniał i zapytał:
>> Jakie działania podejmuje ministerstwo w sprawie przedstawionej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręg Wielkopolski?
>> Co jest przyczyną opóźnienia o rok wejścia w życie koniecznych zmian w ustawie Karta Nauczyciela i niektórych innych ustaw?
>> Jak ministerstwo odniesie się do propozycji ZNP w kwestii powiązania nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce?
Pełna treść interpelacji (nr 10719) posła Tadeusza Tomaszewskiego (Lewica) ws. działań rządu na rzecz systemowych zmian w oświacie znajduje się tutaj
„W związku z apelem regionalnych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego z mojego okręgu wyborczego (województwo łódzkie – przyp.red.) pragnę poruszyć temat zaniechania prac legislacyjnych nad obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Godne płace, wysoki prestiż nauczycieli” oraz niezrealizowania zapowiadanych zmian w ustawie Karta Nauczyciela – tak zaczęła swoją interpelację posłanka Paulina Matysiak (Razem).
Posłanka Matysiak prosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
>> Czy ministerstwo było w kontakcie z przewodniczącym podkomisji do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela panem Adamem Krzemińskim, aby podjąć dalsze prace?
>> Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza zainicjować lub przyspieszyć prace legislacyjne nad tym projektem? Jeśli tak, kiedy konkretnie można się tego spodziewać?
>> Jakie działania podejmuje lub planuje ministerstwo w celu zapewnienia realizacji zapowiedzianych zmian w ustawie Karta Nauczyciela, które miały wejść w życie z dniem 1 września 2025 roku?
>> Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie rozwiązania systemowego, w którym wynagrodzenia nauczycieli będą powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej? Jeśli nie, jakie inne rozwiązania planuje wdrożyć, by zapewnić stabilność i adekwatność wynagrodzeń nauczycielskich?
>> Jakie kroki podejmie ministerstwo, by odbudować nadwyrężone zaufanie środowiska nauczycielskiego i wyjść naprzeciw oczekiwaniom wyrażanym przez związki zawodowe?
Interpelacja (nr 10744) posłanki Pauliny Matysiak w sprawie zaniechania prac legislacyjnych nad obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Godne płace, wysoki prestiż nauczycieli” znajduje się tutaj
ZNP czeka teraz na formalne odpowiedzi ze strony MEN. Przypomnijmy, że kilka dni temu ministra Barbara Nowacka odpowiadając na pytanie ws. bieżących zadane przez byłego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zadeklarowała:
– Bardzo ważny dla nas jest projekt obywatelski złożony przez ZNP („Godne płace i wysoki prestiż zawodu nauczyciela”) i ten projekt będziemy procedować. Doprowadzimy do tego, że nawet jeżeli kiedyś, w dalekiej przyszłości do władzy dojdą ludzie tak niechętni nauczycielom jak wy i wasza władza, to nauczyciele będą zabezpieczeni również prawnie żeby mogli zarabiać wreszcie godnie.
Kilka tygodni wcześniej apelowała w Rawie Mazowieckiej: – Jestem przekonana, że od 2027 r., kiedy projekt obywatelski Związku Nauczycielstwa Polskiego będzie mógł wejść w życie, zarobki nauczycieli będą rosły. Mam wielką prośbę do Sejmu o wspólne, sprawne procedowanie projektu obywatelskiego ZNP („Godne płace i wysoki prestiż zawodu nauczyciela”).
Deklaracje dotyczące prac nad inicjatywą obywatelską padły także w wywiadzie dla Głosu Nauczycielskiego (nr 25-26 z 18-25 czerwca br.)
„W Sejmie jest projekt obywatelski złożony przez ZNP w sprawie wynagrodzeń. My jako Koalicja Obywatelska głosowaliśmy za tym projektem. Moją ambicją jest, żeby do końca kadencji Sejmu był przyjęty przez Sejm i Senat, podpisany przez prezydenta i wszedł w życie. Nauczyciele po prostu muszą zarabiać dobrze” – oświadczyła Barbara Nowacka.
22 listopada 2024 podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP premier Donald Tusk oświadczył: „Zobowiązuję się dzisiaj, że przyspieszymy prace nad projektem obywatelskim ZNP, nie będzie już zwłoki”.
11 czerwca br. podczas debaty nad wnioskiem o wotum zaufania dla premiera Donalda Tuska poseł Adam Krzemiński (KO), przewodniczący sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” pytał:
– W wyniku działań obecnego rządu nauczyciele otrzymali historycznie najwyższą jednorazową podwyżkę na poziomie 30 i 33 proc, a w bieżącym roku uruchomiono kolejną. Jak wskazują jednak przedstawiciele środowiska oświatowego powinny zajść zmiany dające gwarancje stałego wzrostu płac. Złożony został obywatelski projekt ustawy, który zakłada powiązanie nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Mam więc pytanie, czy w opinii Rady Ministrów budżet ma możliwości by w krótkiej lub średnioterminowej perspektywie zrealizować ten projekt? – pytał Krzemiński.
Niestety nie uzyskał wtedy odpowiedzi od szefa rządu.
(GN)
Minister edukacji Barbara Nowacka w wywiadzie dla Głosu Nauczycielskiego: Nie planujemy rewolucji