W poniedziałek 8 czerwca ruszają matury. Przystąpi do nich ponad 272 tys. absolwentów szkół średnich

8 czerwca rozpoczynają się matury. Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Tegoroczna matura będzie wyjątkowa z wielu powodów. Nie tylko jej termin został przełożony o ponad miesiąc, ale też odbędzie się ona w reżimie sanitarnym spowodowanym epidemią koronawirusa. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.

Sesja maturalna rozpocznie się 8 czerwca (poniedziałek) rano od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia po południu przeprowadzony będzie egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.

Podczas egzaminów należy przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

„Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno osób zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Rodzic lub opiekun prawny nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się”- przypomina w specjalnym komunikacie Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

„Ławki w salach egzaminacyjnych muszą być ustawione w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, takich jak książki, telefony komórkowe czy maskotki. W trakcie egzaminu każdy uczeń musi mieć swój własny zestaw przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd. Na egzamin warto również przynieść własną butelkę z wodą” – dodaje.

Egzamin w epoce koronawirusa. CKE, GIS i MEN przygotowały wytyczne

Pierwotnie sesja maturalna miała się rozpocząć 4 maja. W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone są stacjonarne zajęcia w szkołach – od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia zdalnego. Przesunięto też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zmieniono także część przepisów dotyczących przeprowadzenia matury.

Maturzysta – tak jak dotąd – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci nie muszą za to w tym rok przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

CKE: Do matury przystąpi 272 tys. tegorocznych absolwentów

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br.

Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.

(JK GN)

Kształcenie zdalne wydłużone do 24 maja. Kiedy odbędą się egzaminy?

„Mogą się powtórzyć alarmy bombowe podczas matur”. Szef CKE i policja ostrzegają dyrektorów szkół

„Bez testu nie wchodzę na testy”. Tegoroczni maturzyści nadal apelują o odwołanie egzaminów