„Kappacyzm, lambdacyzm, reranie – brzmi tajemniczo? To rodzaje dyslalii, czyli zaburzeń artykulacji polegających na niewypowiadaniu bądź błędnej wymowie niektórych głosek. Leczeniem między innymi tych wad wymowy zajmują się logopedzi, którym w dniu ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!” – czytamy m.in. na Facebooku MEN z okazji Europejskiego Dnia Logopedy. Głos Nauczycielski przyłącza się do życzeń.
Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2004 roku. Pomysłodawcą wydarzenia była organizacja CPLOL (Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów), zrzeszająca terapeutów i logopedów językowych z całej Europy.
Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej osobom z zaburzeniami mowy.
W Polsce święto obchodzone jest od 2007 roku. Z inicjatywy Polskiego Związku Logopedów w tym dniu prowadzona jest ogólnopolska akcja „Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych”. Adresatami akcji są rodzice niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, których rozwój i komunikacja budzą niepokój. Święto ma na celu zmobilizowanie opiekunów, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty z dzieckiem, które ma problem z mówieniem.
Uczniowie korzystający z dodatkowych zajęć logopedycznych w szkołach podstawowych (bez szkół specjalnych) w woj. #małopolskim w roku szkolnym 2022/2023: ogółem 14424, w tym w miastach 6952, na wsiach 7472.#EuropejskiDzieńLogopedy #szkołypodstawehttps://t.co/rPqcYthiwU pic.twitter.com/KsL4761olk
— Urząd Statystyczny (@Krakow_STAT) March 6, 2024
W tym roku tematem przewodnim EDL '2024 jest hasło: „Współpraca logopedów z innymi specjalistami”
W szkołach i przedszkolach ten dzień jest okazją do wesołych zajęć logopedycznych. Dzieci wzbogacają słownictwo i powtarzają łamańce językowe, które są doskonałym pomysłem na świetną zabawę a przy okazji skutecznym ćwiczeniem dykcji. Oto kilka łamańców językowych do przećwiczenia:
>>Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego
>> W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
>> Wyrewolwerowany rewolwerowiec wyrewolwerował swój nie wyrewolwerowany rewolwer
>> W czasie suszy szosa sucha
>> Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć
(GN)
Fot: SP w Wyszanowie
ZNP: 30 proc. szkół nie zatrudniło pedagoga specjalnego, psychologa lub logopedy (wyniki ankiety)
ZNP: Działania dotyczące ustawy o zawodach medycznych i nauczycieli logopedów