Sejm zajmie się wnioskiem opozycji o odwołanie Czarnka. Pod apelem o dymisję szefa MEiN zebrano w sieci ponad 100 tys. podpisów

W porządku 35. posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się w środę 21 lipca znajduje się wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Edukacji i Nauki – Przemysława Czarnka. Uzasadnienie wniosku przedstawi poseł KO Rafał Grupiński. Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że Sejm zajmie się wnioskiem w środę wieczorem, od razu po tym punkcie odbędzie się głosowanie. Tymczasem pod obywatelskim wotum nieufności dla Czarnka podpisało się w sieci już ponad 100 tysięcy osób. Apel ma zostać doręczony posłom i posłankom w środę, tuż przed głosowaniem ws. odwołania Czarnka.

Wniosek Koalicji Obywatelskiej ws. wotum nieufności dla Czarnka (druk nr. 1395) znajduje się tutaj.  – Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra edukacji Przemysława Czarnka w środę wieczorem, od razu po tym punkcie odbędzie się głosowanie – poinformował wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Wniosek ws. odwołania ministra edukacji oprócz Koalicji Obywatelskiej, która go złożyła, poprze zapewne Lewica, Polska 2050 i PSL-Koalicja Polska. Nie wiadomo, jak w głosowaniu zachowają się posłowie Konfederacji, mniejszych kół i na ile zdyscyplinowany będzie sam PiS.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przekonał w ostatnich dniach do powrotu dwoje posłów – Małgorzatę Janowską oraz Arkadiusza Czartoryskiego, i dzięki tym ruchom odzyskał większość. Razem z koalicjantami PiS ma 232 posłów.

Obywatelskie wotum nieufności dla Czarnka, który przygotowała Akcja Demokracja można podpisywać tutaj. Zebrano pod nim już ponad 100 tys. podpisów.

Przypomnijmy, że także Zarząd Główny ZNP wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem „o podjęcie działań, których efektem będzie niezwłoczne odwołanie Przemysława Czarnka ze stanowiska Ministra Edukacji i Nauki”.

(JK, GN)

Opozycja chce odwołać Czarnka. M.in. za “indoktrynację światopoglądową i kulturalną dzieci i młodzieży”

ZNP w specjalnym liście do premiera zwraca się z wnioskiem “o podjęcie działań, których efektem będzie odwołanie ministra Czarnka”

#CzarnekChallenge. W sieci rozwija się akcja Agnieszki Jankowiak-Maik. Każdy może napisać dlaczego Czarnek powinien odejść

Pojawiła się szansa na odwołanie Przemysława Czarnka?