Wiceminister zdrowia: W wakacje mogą ruszyć szczepienia młodzieży w wieku 12-15 lat

W wakacje najprawdopodobniej ruszą szczepienia kolejnej grupy młodzieży. Chodzi o osoby w wieku 12-15 lat. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wkrótce Europejska Agencja Leków (EMA) dopuści szczepionkę Pfizer do stosowania w przypadku tej grupy wiekowej

Obecnie do szczepienia na koronawirusa szczepionką Pfizer/BioNTech może się rejestrować młodzież w wieku 16-17 lat. Najprawdopodobniej wkrótce będą mogły to zrobić także młodsze roczniki.

– Rzeczywiście są chyba nadzieje, że w połowie czerwca zostanie dopuszczona przez Europejską Agencję Leków szczepionka firmy Pfizer dla młodzieży od 12. do 15. roku życia – powiedział w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jego zdaniem, „okres wakacyjny jest dobrym okresem, by rozszerzyć szczepienia właśnie tą szczepionką także w Polsce o tę grupę wiekową”.

Decyzję o dopuszczeniu szczepionki Pfizera do stosowaniu u osób powyżej 12. roku życia podjęła już Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Ta decyzja zapaliła zielone światło dla szczepień młodzieży w USA i Izraelu.

USA wkrótce zaczną szczepić młodzież

Izrael wkrótce rozpocznie szczepienia dzieci

Szczepionka Pfizer/BioNTech jest bezpieczna i skuteczna w 100 proc. u dzieci w wieku 12-15 lat – tak ma wynikać z badań opublikowanych przez producenta pod koniec marca br. Jak poinformował koncern w opublikowanym dziś oświadczeniu, w badaniu wzięło udział 2260 nastolatków. W grupie, która otrzymała placebo stwierdzono 18 przypadków koronawirusa, a w grupie, której zaaplikowano szczepionkę – ani jednego takiego przypadku. To oznacza, że szczepionka Prizer/BioNTech ma w grupie wiekowej 12-15 lat skuteczność 100 proc.

Pfizer: Nasza szczepionka podana nastolatkom jest skuteczna w 100 proc.

Nad szczepionkami na koronawirusa dla dzieci i młodzieży pracują też inni producenci.

Moderna pracuje nad szczepionką dla dzieci

(PS, GN)