Wyłoniono laureatów ogólnopolskich olimpiad m.in. z fizyki, matematyki, informatyki, chemii i historii

W ostatnim czasie zakończyło się kilka prestiżowych olimpiad przedmiotowych. Ich laureaci będą reprezentować Polskę na międzynarodowych olimpiadach, które zazwyczaj odbywają się w okresie wakacji. Gratulujemy wszystkim laureatom!

W tym roku laureatami 73. Olimpiady Fizycznej zostali:

>> Miejsce 1: Andrzej Maroń, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Warszawa (nauczyciel: Włodzimierz Zielicz, Łukasz Białas, Mateusz Kamiński). Miejsce 2 Krzysztof Kopecki II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, Rzeszów ( nauczyciel: Jerzy Mackiewicz, Janusz Kopecki), Miejsce 3 Krzysztof Kreiner V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Kraków (nauczyciel: Mariola Jachowicz, Witold Zawadzki).

W zawodach finałowych wzięło udział 83 zawodniczek i zawodników, spośród których 24 osoby uzyskały tytuł laureata, a pozostałe 59 osób otrzymało tytuł finalisty 73. Olimpiady Fizycznej.

Szczegółowe wyniki dostępne są tutaj

Komitet Główny ustalił listę Laureatów 70. Olimpiady Chemicznej.

Tytuł Laureata przyznano 27 Zawodnikom. Próg kwalifikacji wynosił 87,00 pkt. Pięciu Zawodnikom przyznano wyróżnienia (próg kwalifikacji 84,00 pkt).

>> Listę laureatów otwiera Michał Lipiec, uczeń  V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie. Miejsca na podium zajęli jeszcze dwaj uczniowie II LO im. Mieszka I w Szczecinie, Wiktor Kępiński i Mateusz Żukowski. Czwarty na liście jest Bartłomiej Szymczyk z I LO w Piotrkowie Trybunalskim, a piąty drugoklasista z Uniwersyteckiego LO w w Toruniu, Jan Nasieniewski.

Więcej informacji tutaj

Wyłoniono także laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej

>> Pierwsze miejsce zajął uczeń II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku Arkadiusz Janczyło. Drugie miejsce zajął Piotr Kowalski z IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Natomiast na trzecim miejscu znalazł się uczeń XXXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie Maciej Pyra.

6 kwietnia, zakończyła się 75. Olimpiada Matematyczna

Zwycięzcą został Konstanty Smolira, uczeń Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie przed kolejnym na liście laureatów Jeremim Hyską z XIV LO im. Staszica w Warszawie. Ogółem z 215 uczestników finału wyłoniono 48 laureatów.

Szczegółowe wyniki można znaleźć tutaj

Zakończyła się także 31. Olimpiada Informatyczna

Jej zwycięzcą został Adam Gąsienica-Samek z XIV LO w Warszawie przed Rafałem Mańczykiem z Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu i Janem Gwiazdą z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Szczegółowe wyniki tutaj

10 marca ogłoszono w Chorzowie wyniki 67. Olimpiady Astronomicznej, organizowanej przez Planetarium – Śląski Park Nauki, przy wsparciu m.in. Uranii i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Wygrał Piotr Jędrzejczyk z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Laureaci kolejnych miejsc to: II Miejsce: Dawid Chudzik – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. III Miejsce: Andrzej Maroń  – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.

(GN)

Fot: MEN ( Finał 73. Olimpiady Fizycznej )

Marek Marcin Konieczny, siódmoklasista z Chorzowa zwycięzcą Olimpiady Matematycznej Juniorów

Reprezentanci UW zdobyli złoty medal w I Akademickich Mistrzostwach Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024)

V LO w Krakowie „pęka z dumy” po sukcesach swojego ucznia. „Michał Lipiec dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe”