„To wyjątkowa okazja, aby wyróżnić szkoły, które nie tylko aktywnie promują akceptację i wsparcie dla społeczności LGBTQ+, ale także tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko dla wszystkich osób uczniowskich. Wasze zaangażowanie przyczynia się do budowania społeczeństwa pełnego akceptacji i szacunku” – czytamy m.in. na stronie Fundacji GrowSpace, która uruchomiła kolejną edycję Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Szkoła Zaufania”.
Młodzi ludzie mogą oceniać swoje szkoły w Rankingu od 5 lutego do 12 kwietnia 2024. Wyniki poznamy na koniec kwietnia. „Głosowanie jest otwarte klikajcie w link i oceniajcie swoje szkoły!” – zachęcają inicjatorzy rankingu. Głosować można tutaj
W tym roku inicjatywa po raz pierwszy otrzymała aż 3 patronaty instytucji rządowych i państwowych. Jest to pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+, który znalazł się jednocześnie pod patronatami Ministerstwa Równości, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzeczniczki Praw Dziecka.
W imieniu państwa polskiego chciałabym przeprosić dziś wszystkie młode osoby LGBT, przeprosić za ministra Czarnka – @KotulaKat w KPRM, zapowiadając swój patronat nad kolejną edycją Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ @FGrowSPACE 🏳️🌈🏳️⚧️ pic.twitter.com/ftSNtLEK14
— Magda Dropek (@magdadropek) February 5, 2024
Dodatkowo, projekt nadal odbywa się pod patronatami Komisji Europejskiej w Polsce, miast Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Szczecina, Dąbrowy Górniczej oraz marszałków województw: lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.
– To fantastyczne, że pierwszy projekt na rzecz praw LGBTQ+ dotyczy właśnie młodzieży. Ostatnie lata pokazały, że potrzeba wiele odwagi, aby wspierać prawa osób LGBTQ+ w środowisku szkolnym. Dziś wiemy już, że wsparcie przyjdzie po raz pierwszy ze strony instytucji państwowych. Projekt pozostaje oddolny. Niestety, z ubiegłorocznego Rankingu wiemy, że 60% młodzieży przynajmniej raz było świadkami zachowań dyskryminujących – mówi Dominik Kuc, pomysłodawca Rankingu.
– Gdy patrzymy na to, kto ma najtrudniejsze doświadczenia ze szkoły, w relacji z rówieśnikami, w relacji z nauczycielami, dyrekcją i atmosfery szkolnej, to jest to społeczność LGBTQ+, która jest narażona na dyskryminacyjne działania – komentowała ministra do spraw równości Katarzyna Kotula.
@G_Gladyszewska z @FGrowSPACE w @KPRM_CIR: projekt Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest projektem oddolnym i takim pozostanie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Szkoła Zaufania.
— Fundacja GrowSPACE (@FGrowSPACE) February 5, 2024
– Ten ranking opowiada o tym, które szkoły, w postrzeganiu uczniów, są otwarte, które stawiają na akceptację, tolerancję i bezpieczeństwo – wyjaśniała Kotula. – Będziemy mówić o tym, co to znaczy bezpieczeństwo i co znaczy bezpieczna szkoła, co to jest zaufanie ucznia do szkoły i jaką przestrzeń musi ta szkoła zapewniać uczniom, żeby była uznana za bezpieczną – dodała.
– Chcemy tworzyć szkołę przyjazną i otwartą dla wszystkich. Tak ją sobie wyobrażam. Dla społeczności LGBT, dla dzieciaków z niepełnosprawnościami, ale też bezpieczna szkoła oznacza, że jest ona elementem prewencji suicydalnej – podkreśliła.
Ministra przeprosiła „w imieniu państwa polskiego” wszystkim młodych ludzi za byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka, za działania byłej małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak i złożyła zobowiązanie, że przedstawiciele koalicji 15 października zrobią wszystko, żeby wspierać młodych w ich zaangażowaniu w różne inicjatywy oddolne.
Kotula, wyjaśniając, dlaczego ranking skupia się na młodzieży LGBTQ+, zaznaczyła, że „statystki mówią same za siebie”. Wskazała, że „jedna czwarta młodzieży LGBT ma objawy depresji, prawie trzy czwarte ma myśli samobójcze”.
Wymieniła, że 75 proc. nastolatków czuje się osamotnionych, a dane o próbach samobójczych w ostatnich dziesięciu latach „powinny zapalić mocną czerwoną lampkę” i „być drogowskazem”, że zmiana potrzebna jest natychmiast, bo to „prawie sześciokrotny wzrost prób samobójczych wśród nastolatków pomiędzy 13. a 18. rokiem życia”.
Tegoroczna edycja rankingu odbywa się w nowej formule. Hasło to: Szkoła Zaufania. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma na koniec kwietnia szkolne Tarcze z napisem “Szkoła Zaufania”.
– Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. Uważamy, że po latach dyskryminacji należy odbudować w polskiej szkole właśnie zaufanie. Pod tym hasłem kryje się poczucie bezpieczeństwa każdej młodej osoby w miejscu w którym spędza większość swojego czasu – czyli w szkole. Wartości, które od 4 lat na skalę ogólnopolską staramy się popularyzować, czyli tolerancja, akceptacja, otwartość, sprawczość, zrozumienie, to są fundamenty zaufania, które powinno być w polskich szkołach . My jako fundacja GrowSPACE chcemy nadal stać na straży tego aby jak największa ilość placówek była miejscem, do którego można mieć zaufanie – komentuje Gabriela Gładyszewska, ekspertka ds. projektów równościowych Fundacji GrowSPACE.
Młode osoby w ankiecie odpowiadają na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+.
Będą też pytane o tytułowe zaufanie do własnej szkoły, do grona pedagogicznego. Wreszcie, zaufanie to także kredyt zaufania – dla rządzących do poprawy sytuacji i walki z przemocą rówieśniczą na następne lata. Wyniki będą ogłoszone w ostatnim tygodniu kwietnia.
(GN)
Ogłoszono wyniki ogólnopolskiego rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+
RPO pyta rzecznika praw dziecka na jakiej podstawie kontroluje szkoły przyjazne LGBTQ