Zakaz narzekania w szkołach? Kolejna oddolna akcja

Niedawno pisaliśmy w Głosie o sukcesie akcji „Pozytywna uwaga” zachęcającej nauczycieli do formułowania pozytywnych (a nie tylko krytycznych) uwag i opinii na temat uczniów, a już mamy kolejną akcję pozytywnego myślenia. W jednej z warszawskich szkół „zakazano” właśnie …narzekania.

Szkoła Podstawowa nr 143 w Warszawie, bo o niej mowa, nałożyła na uczniów i kadrę nowy obowiązek: obowiązek optymizmu. Na szkolnych drzwiach zawisł napis “zakaz narzekania”. W jej ślad idą inne placówki np. szkoła w Tychach.

– Zakaz narzekania jako element wyżej opisanej całości ma sens, bo nie jest zamykaniem uczniom ust, a sobie uszu, na słuszne skargi. Jest lekcją optymizmu. Dla wszystkich – powiedziała TVN24 dyrektorka szkoły Krystyna Jakubowska. – Zakaz ten zawsze otwiera światełko, czy warto narzekać, czy warto dostrzec coś pozytywnego – dodała. Zapewnia, że zakazu narzekania nie będzie egzekwować.

Niedawno pisaliśmy w Głosie o akcji „Pozytywna uwaga”. To pomysł rodzica – Anny Zapał, której dziecko uczy się SP nr 52 w Warszawie. Akcja powstała jesienią 2019 roku, a w tej chwili bierze w niej udział kilkaset szkół z całego kraju.

(JK, GN)

Fot: Szkoła Podstawowa nr 143 w Warszawie/Facebook

Fot:

Sukces “Pozytywnej uwagi”. Dyrektor Ewa Gałązka: będziemy tak pracować przez cały rok

Trwa akcja “Pozytywna uwaga”. Anna Zapał: najbardziej zależy nam na wzmacniających, pozytywnych uwagach

Akcja dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Listopad z pozytywną uwagą w dzienniczku