Zawidz Kościelny: Są pensje za grudzień, ale bez dodatków i podwyżek

Nauczyciele z Zawidza Kościelnego (Mazowsze) pensje za listopad otrzymali z trzytygodniowym opóźnieniem, dopiero po mediacji z udziałem ZNP. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w Zawidzu wypłacono pensje za grudzień.

Okazuje się, że wypłaty za grudzień nauczyciele z Zawidza otrzymali w terminie, ale nadal nie są to pełne kwoty wynagrodzenia. Podobnie jak w listopadzie nauczycielom wypłacono pensje bez dodatków i bez uwzględnienia wrześniowej podwyżki – czyli pensje zasadnicze według stawek sprzed września br.

Poinformował o tym Głos Nauczycielski Piotr Marek Podlaski, prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Sierpcu. – Wójt Zawidza obiecuje jednak dyrektorom szkół, że zaległości zostaną uregulowane do końca roku – dodał.

Na razie nie wiadomo, czy nauczyciele z Zawidza będą domagać się wypłacenia odsetek za zaległe wypłaty. ZNP w ramach pomocy prawnej udzielonej 119 pokrzywdzonym nauczycielom przygotował pisma, które mogą skierować do sadu z żądaniem wypłacenia przez pracodawcę odsetek z tytułu zaległości finansowych.

Przypomnijmy, że nauczyciele z Zawidza czekali na zaległe pensje za listopad ponad trzy tygodnie. Nadal nie została załatwiona sprawa niewypłaconych podwyżek (od września br.) oraz zaległych wypłat za godziny ponadwymiarowe (za listopad) i dodatków (listopad i grudzień). Wójt Dariusz Franczak jeszcze podczas mediacji ZNP w gminie zarzekał się, że wszystkie zobowiązania zostaną do końca roku spłacone.

Powodem zaległości – jak mówi wójt – jest brak pieniędzy w kasie samorządowej (subwencja oświatowa jest za niska). W końcu listopada br. radni gminy zgodzili się na zaciągnięcie kredytu i na dokonanie przesunięć w budżecie w celu sfinansowania wypłaty nauczycielskich wynagrodzeń.

(JK, GN)

 

Nauczyciele z Zawidza otrzymali w końcu pensje. Gmina zalega im nadal z podwyżkami i wypłatami za godziny ponadwymiarowe

Przełom w Zawidzu! Nauczyciele mają w piątek dostać zaległe pensje. Pomogła mediacja ZNP

Zawidz. Nauczyciele zakładnikami wojny wójta z częścią radnych. ZNP mediuje. W czwartek przełom?

Zawidz. ZNP zawiadomił Państwową Inspekcję Pracy i zaoferował pomoc prawną dla nauczycieli, którzy nie otrzymali pensji