ZNP uruchomił punkt informacyjny dla ukraińskich nauczycieli. „Допомагаємо вчителям”

Związek Nauczycielstwa Polskiego uruchomił punkt kontaktowy dla nauczycieli z Ukrainy, którzy szukają pracy w Polsce, chcą zasięgnąć informacji na temat polskiego systemu edukacji albo chcą zapisać swoje dziecko do szkoły lub przedszkola. Pod telefonem 724 184 949 w godzinach 8. 00 – 15 30 dyżuruje Valentyna Mundur, nauczycielka z Charkowa, która odpowie na wszelkie pytania. Do punktu można także napisać.

ZNP przygotował filmik na YouTube oraz materiały graficzne promujące punkt. „Polskie szkoły są gotowe zatrudnić Cię zarówno jako nauczyciela przedmiotu, jak i jako nauczyciela asystenta, jak i przedszkola – jako korepetytora lub asystenta korepetytora pod warunkiem, że mówisz po polsku” – czytamy m.in. w materiale ZNP dla ukraińskich nauczycieli.

W materiale znajdują się informacje o wolnych miejscach w polskich szkołach i rada, by na bieżąco sprawdzać strony internetowe szkół i przedszkoli.

„Jeśli macie pytania, to piszcie (język komunikacji – ukraiński): [email protected] Valentina Mundur, specjalistka ZNP. Tel. 724 184 949  pon – pt od 8:15 do 15:30. Szukajcie nas także na Facebooku, grupa „pomoc nauczycielom”  – podaje ZNP.

Do ZNP zgłaszają się kolejne nauczycielki i nauczyciele z Ukrainy.  – Na Facebooku opublikowano mój numer telefonu, co spowodowało, że w pewnym momencie dzwoniło bardzo wielu nauczycieli. Na początek podjęliśmy decyzję o zatrudnieniu ukraińskiej nauczycielki, która jest odpowiedzialna za zebranie i ewidencjonowanie tych kontaktów – informował prezes ZNP Sławomir Broniarz.

– To bardzo ważne, by stworzyć taką bazę osób zainteresowanych pracą w polskich szkołach – podkreśli. – W momencie, kiedy pojawi się przepis prawny umożliwiający szybszą i mniej kosztową nostryfikację dyplomów niż teraz, nauczyciele ukraińscy będą mogli pracować w polskich szkołach – zauważył. Jak dodał, koszt nostryfikacji dyplomu to ok. 3 tysięcy złotych. – To także czas. MEiN mogłoby pójść tu szybszą ścieżką – wskazuje prezes ZNP.

Więcej informacji o punkcie informacyjnym dla ukraińskich nauczycieli na stronie ZNP tutaj oraz na Facebooku tutaj.

(JK, GN)

Związek wystąpił do szefa MEIN ws. edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy. Lista postulatów

Pierwsi nauczyciele z Ukrainy rozpoczęli w środę pracę w polskich szkołach. Lublin uruchomił pilotażowy program

Ukraińscy nauczyciele w warszawskich szkołach. “Potrzeby są olbrzymie”

ZNP przygotował poradnik mający pomóc w organizacji pracy w szkole z uczniami z Ukrainy