ZNP wysłał ankietę do nauczycieli. Pyta, czy otrzymali wrześniowe podwyżki

Związek Nauczycielstwa Polskiego skierował ankietę do swoich oddziałów, w której pyta o wrześniowe podwyżki dla nauczycieli (m.in. o to, czy zostały wdrożone). Ankieta znajduje się w aplikacji Teams.

„Oddziały są proszone o wypełnienie ankiety na podstawie informacji pozyskanych od organów prowadzących szkoły i placówki” – czytamy w komunikacie ZNP.

Przypomnijmy, że do 30 września nauczyciele powinni otrzymać podwyżki, które weszły w życie od 1 września.

Od września br. płace zasadnicze pedagogów wzrosły o 6 proc. czyli od 160 do 229 złotych brutto (w zależności od wykształcenia i stopnia awansu zawodowego). Stawki z września będą obowiązywać także od 1 stycznia 2021 r .

Podwyżki od września: od 160 do 229 zł brutto więcej. Zmiany w rozporządzeniu płacowym już z podpisem ministra

Samorządy narzekały jednak, że musiały wypłacać podwyżki z własnej kieszeni, bo jak alarmują subwencja oświatowa jest za niska.

Tymczasem pensje polskich nauczycieli należą do najniższych w Europie. Wynika tak z  najnowszej edycji raportu „Education at a Glance 2020” przygotowanego przez ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zrzeszającej 35 wysoko rozwinięte kraje świata (w tym Polskę).

Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić. W przyszłorocznym budżecie podwyżki dla nauczycieli mimo wcześniejszych obietnic nie są przewidziane.

(JK, GN)

Polscy nauczyciele nadal najgorzej wynagradzani w Europie

Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 r. Nauczyciele zostaną uderzeni po kieszeni

Płaca minimalna w 2021 roku wyniesie 2,8 tys. zł; stawka godzinowa – 18,30 zł. Rząd przyjął rozporządzenie w tej sprawie