ZNP zaprosił opozycję by porozmawiać o płacach nauczycieli. „Czekamy na podwyżkę, a nie jałmużnę ze strony rządu”

We wtorek w siedzibie ZNP odbyło się spotkanie kierownictwa Związku z przedstawicielami i przedstawicielkami klubów i kół opozycyjnych m.in. „w sprawie wspólnego wypracowania projektu ustawy o wzroście wynagrodzeń nauczycieli w 2022r ponad przyjęty wskaźnik wzrostu o 4,4 proc”. Spotkanie dotyczyło spraw płacowych, kadrowych i emerytalnych nauczycieli oraz pracowników oświaty. – Było bardzo owocne – poinformował Głos Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. Co konkretnie ustalono?

W siedzibie Związku pojawili się: posłanka PO Krystyna Szumilas, była minister edukacji; Krzysztof Gawkowski szef klubu Lewicy, posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Katarzyna Kretkowska oraz posłanka koła Polska 2050 Hanna Gill-Piątek. Zaproszenie przyjęli także posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska. PSL miał reprezentować poseł Dariusz Klimczak, ale nie dotarł. – Można powiedzieć, że był z nami duchem – śmieje się Krzysztof Baszczyński.

Związek poza wiceprezesem ZG ZNP reprezentowali Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz Urszula Woźniak, członkini ZG ZNP.

– W spotkaniu uczestniczyli więc przedstawiciele prawie wszystkich ugrupowań opozycyjnych, z wyłączeniem Konfederacji, która nie została zaproszona. Głównym tematem rozmów był oczywiście realny wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Wszyscy uczestnicy w imieniu swoich klubów i kół zgodzili się z tym, że wzrost wynagrodzeń ponad przyjęty przez większość sejmową wskaźnik 4,4 proc. jest koniecznością i że zostanie przedstawiony odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie – relacjonuje wiceprezes ZG ZNP.

– Ustaliliśmy, że w najbliższy wtorek z inicjatywy opozycji odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji edukacji poświęcone informacji ministra edukacji o wzroście wynagrodzeń w oświacie. Ponadto zaplanowaliśmy, że na początku czerwca odbędzie w Sejmie swego rodzaju okrągły stół poświęcony edukacji, na który zostaną zaproszeni także przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów. Będziemy chcieli porozmawiać o najważniejszych problemach edukacji i zagrożeniach dla pracy nauczycieli, tych które już się pojawiły i tych, które za chwilę mogą się pojawić. To będzie rodzaj publicznej dyskusji na temat obecnej kondycji polskiej edukacji i zawodu nauczyciela – opowiada Krzysztof Baszczyński.

– Niezależnie od spraw związanych z wynagrodzeniami nauczycieli i z proponowanymi przez rząd zmianami w Karcie Nauczyciela pojawił się wątek dotyczący rozporządzenia szefa MEiN ws. ograniczenia liczby godzin języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej. Kluby i koła opozycyjne oraz ZNP planują wystosować do premiera Morawieckiego żądanie wycofania tego rozporządzenia, które w swoich skutkach dotyka zarówno uczniów jak i nauczycieli. Poza tym kalendarzem spotkań, i konsultacji oraz działań, które zaplanowaliśmy, zapewne dojdzie także do kolejnych rozmów w siedzibie ZNP. Opozycja chce rozmawiać nie tylko o tych bieżących problemach zawodu nauczyciela, ale także o przyszłości edukacji – konkluduje wiceprezes ZG ZNP.

Relacja ze spotkania znajduje się także na stronie ZNP tutaj

(JK, GN)

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Czy uczniowie - uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni zostać zwolnieni z obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

„Minister Czarnek przywraca godzinę karcianą”. ZNP negatywnie opiniuje zmiany w KN, które dotyczą nie tylko awansu

RPO apeluje do premiera Morawieckiego o uchylenie rozporządzenia ws. nauczania języka mniejszości

Ciąg dalszy wojny rządu PiS z polskimi dziećmi narodowości niemieckiej