2 marca ruszy nabór do „Marszu Żywych 2020”

Ministerstwo edukacji ogłosiło nabór do akcji „Marsz Żywych 2020”. Marsz przejdzie z obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau, by uczcić sześć milionów ofiar Holokaustu

Nabór oficjalnie wystartuje 2 marca 2020 r. Zgłoszenia będą przyjmowane do 6 marca przez formularz zgłoszeniowy drogą elektroniczną na adres: [email protected]. Formularz zgłoszeniowy udostępnimy na stronie internetowej MEN w zakładce „Aktualności”.

Jak poinformowało ministerstwo edukacji, szkoły zakwalifikowane do udziału w Marszu otrzymają zwrot kosztów podróży do i z Oświęcimia (zgodnie z informacjami przedstawionymi w zgłoszeniu, w zakładce „Informacje o podróży”). Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowych informacji na temat akcji udziela Departament Współpracy Międzynarodowej – koordynator udziału polskiej młodzieży szkolnej w programie „Marsz Żywych”, tel.: 22 3474 312, e-mail: [email protected]

“Marsz Żywych” wyruszy 21 kwietnia br. spod bramy z napisem “Arbeit macht frei” w trzykilometrową drogę do obozu Auschwitz II – Birkenau.

“Marsze Żywych” to inicjatywa przede wszystkim edukacyjna. Jej celem jest przypomnienie młodym ludziom z różnych krajów świata o Holokauście oraz o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dla młodzieży jest to też okazja do spotkania z byłymi więźniami obozu oraz ze Sprawiedliwymi, czyli osobami, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi.

„Marsz Żywych” jest wydarzeniem skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych.

Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu. Inicjatorem i organizatorem Marszu Żywych jest International March of the Living (www.motl.org). Ministerstwo Edukacji Narodowej koordynuje udział polskiej młodzieży szkolnej w projekcie.

Jak przewiduje MEN, w tegorocznym „Marszu Żywych” weźmie udział ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów i regionów świata, w tym ponad 1 tys. polskich uczniów.

Po raz pierwszy “Marsz Żywych” zorganizowano w 1988 roku.

Muzeum POLIN zaprasza nauczycieli na szkolenie edukacyjne w USA na temat Holokaustu

Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja ZNP. „Jak nauczać o Holokauście i walczyć z rasizmem i ksenofobią”

Dziś cały świat patrzy na Auschwitz… “Nie bądź obojętny!”

75. rocznica wyzwolenia. Pamięć o nauczycielach zamordowanych w KL Auschwitz. Jednym z nich był Marian Batko

Nauczyciele w „fabryce śmierci”. ZNP zaprosił ponad 60 pedagogów z całego świata do odwiedzenia Muzeum Auschwitz

(PS, GN)