– Jesteśmy już w tej chwili na tym etapie, w którym znamy opinie ekspertów dotyczące tego, jaka powinna być ostateczna wersja podstaw programowych. Jesteśmy już po wszystkich konsultacjach. Projekty przechodzą teraz przez departament prawny, żeby nie było błędów, żeby rozporządzenie było w tej wersji ostatecznej bezbłędne. W czerwcu zostanie podpisane – zapowiedziała we wtorek Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji w Radiu Zet.
Przypomnijmy, że konsultacje publiczne w sprawie dwóch projektów nowelizacji rozporządzeń ministra edukacji dotyczących podstawy programowej zakończyły się 13 maja. Zgodnie z nimi zakres treści, jakie powinien znać uczeń, ma być zmniejszony o około 20 proc. (według MEN).
Wiceszefowa MEN Zaznaczyła, że projekty nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej to kilkusetstronicowy dokument. Dopytywana kiedy konkretnie rozporządzenia zostaną podpisane, czy stanie się to do końca czerwca, czy do zakończenia zajęć w tym roku szkolnym roku szkolnego (21 czerwca), odpowiedziała: „Myślę, że do końca czerwca”.
Wskazała, że „to akurat nie musi być powiązane z rokiem szkolnym” i zapewniła, że znowelizowane podstawy programowe wejdą w życie od 1 września 2024 r.
Znowelizowana „odchudzona” podstawa ma obowiązywać od nowego roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad zupełnie nową podstawą programową. Ma ona obowiązywać od 2026 r.
.@KLubnauer: Odchudzenie programów, które robimy to działanie kosmetyczne, wchodzi 1 września 2024. To, co robimy 1września2026, to wyjście w kierunku tego, że mamy XXI wiek, zmienia się rzeczywistość. Nowa szkoła będzie oparta na wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach miękkich
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) June 4, 2024
.@KLubnauer: Przygotowujemy się do dużej zmiany programowej w 2026 w edukacji. Instytut Badań Edukacyjnych przygotowuje dla nas sylwetkę absolwenta. Duża zmiana programowa od 1 września 2026 roku@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET #Rymanowski
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) June 4, 2024
– Przygotowujemy się do dużej zmiany programowej w 2026 roku w edukacji – powtórzyła wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer.
– Instytut Badań Edukacyjnych przygotowuje dla nas sylwetkę absolwenta. Duża zmiana programowa będzie od 1 września 2026 roku – mówiła. Na czym ta zmiana będzie polegała? – To będzie wyjście w kierunku tego, że mamy XXI wiek, zmienia się rzeczywistość. Nowa szkoła będzie oparta na wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach miękkich: empatia, współpraca, umiejętności liderskie, umiejętności współpracy – tłumaczyła.
Katarzyna Lubnauer podkreśla jednocześnie, że to co rząd robi w tej chwili w kontekście odchudzania podstaw programowych to tylko „działanie kosmetyczne”.
Wiceszefowa MEN przypomniała, że MEN wprowadza do ramowych planów nauczania dwa nowe przedmioty: edukację obywatelską i edukację zdrowotną i właśnie to są, jej zdaniem, „zmiany, które realnie zmieniają polską szkołę”.
Krótka piłka:#Rymanowski: Nauczyciele dostaną kolejne podwyżki?@KLubnauer: Decyzje będziemy podejmować przy budżecie. Ale nie mam żadnych wątpliwości, że ta rekordowa podwyżka w 2024 i zwiększenie subwencji oświatowej to jest osiągnięcie@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) June 4, 2024
Pytana, czy nauczyciele dostaną kolejne podwyżki, odparła, że rząd będzie podejmował decyzje przy okazji prac nad budżetem. – Ale nie mam żadnych wątpliwości, że ta rekordowa podwyżka w 2024 i zwiększenie subwencji oświatowej to jest osiągnięcie – mówi wiceszefowa MEN.
Katarzyna Lubnauer poinformowała, że jeszcze w czerwcu zacznie pracować zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli.
"Podróże z klasą" i dopłaty dla nauczycieli?@KLubnauer: W czerwcu zaczyna działań zespół ds. pragmatyki zawodu nauczyciela i tam będziemy rozmawiać o różnych rozwiązaniach, jak tego typu tematy rozwiązywać@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET #Rymanowski
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) June 4, 2024
Dopytywana o to, czy nauczyciele dostaną dodatkowe pieniądze za wyjazdy na wycieczki szkolne Katarzyna Lubnauer odpowiedziała, że „nigdy nie dostawali”, ale „zawsze można rozmawiać”. – W czerwcu zaczyna działać zespół ds. pragmatyki zawodu nauczyciela i tam będziemy rozmawiać o różnych rozwiązaniach, jak tego typu tematy rozwiązywać – stwierdziła.
(GN)
Fot: MEN
Wiceminister Lubnauer: Do końca tygodnia ostateczna wersja podstaw programowych