Wiceminister Lubnauer: Do końca tygodnia ostateczna wersja podstaw programowych

– Mniej więcej do końca tygodnia eksperci przygotują ostateczną wersję podstaw programowych obowiązujących od 1 września 2024 r. Prawdopodobnie w ciągu dwóch dni minister Nowacka podpisze też rozporządzenie o likwidacji HiT – przekazała w rozmowie z PAP wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.

Rozporządzenie dotyczące podstaw programowych miałoby zostać podpisane przez szefową MEN do końca czerwca. – To jest termin, którego chcielibyśmy dotrzymać, bo to jest jednak duża praca – wyjaśniła Lubnauer.

Kilka dni temu w „Rzeczpospolitej” wiceszefowa MEN podkreśliła, że obecna zmiana w podstawach to będzie kosmetyka. Prawdziwa reforma ma być wdrożona za dwa lata.

– Nie jesteśmy w stanie zasadniczo zmienić podstaw, które powstały za czasów minister Zalewskiej. Opierały się one na idei, że trzeba zmusić uczniów do czytania konkretnych książek, nabywania wiedzy historyczno-literackiej. Nie zachęcało to do czytania. To, co teraz możemy zrobić, to ograniczyć liczbę lektur, zmniejszyć liczbę wymagań, by na lekcji rzeczywiście była przestrzeń dla nauczyciela do pracy z uczniami. Natomiast nie jesteśmy w stanie zmienić całej filozofii nauczania. Teraz chcemy, by podstawy programowe były znośne. Prawdziwa reforma będzie w 2026 roku” – poinformowała.

Przypomnijmy, ze 13 maja formalnie zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektów nowelizacji rozporządzeń ministra edukacji, które wprowadzają zmniejszenie zakresu treści wymaganych od uczniów.

Jak poinformował rzecznik MEN Piotr Otrębski opinie o podstawie programowej w trakcie w konsultacji publicznych zgłosiły 33 podmioty, tj. partnerzy społeczni i związki zawodowe. Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęło też 417 indywidualnych uwag.

Wcześniej, w dniach od 12 do 19 lutego 2024 r. w ramach tzw. prekonsulatcji do resortu oświaty wpłynęło aż 50 262 opinii, a najwięcej uwag dotyczyło zmian w nauczaniu historii (31 411), języku polskim (11 092), historii i teraźniejszości (2820) oraz biologii (1519).

14 maja kierownictwo MEN spotkało się z autorami petycji grupy polonistów zatytułowanej „Grzeczni już byliśmy”, którzy oprotestowali propozycje zmian dotyczące języka polskiego.  18 maja odbyło się natomiast wysłuchanie publiczne ws. zmian w podstawach z języka polskiego organizowane przez Fundację Stocznia i Wolną Szkołę.

W sobotę odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące zmian w podstawie programowej z języka polskiego. Bez kierownictwa MEN

Lista lektur obowiązująca w dwóch kolejnych latach szkolnych powinna zostać opublikowana w najbliższych dniach. W mediach już wcześniej pojawiały się informacje, że z listy mogą zniknąć „Odprawa posłów greckich” oraz „W pustyni i w puszczy” jako całość.

Kształt przyszłorocznych list lektur i podstawy programowej z języka polskiego jest szczególnie ważny dla zdających w przyszłym roku egzaminy ósmoklasisty oraz matury. Zgodnie z aktualnymi wciąż regulacjami w 2025 r. na tych egzaminach miałby już obowiązywać pełen zakres podstawy, nie tzw. wymagania egzaminacyjne okrojone w związku z pandemią.

W przypadku ósmoklasistów oznacza to, że pod kątem egzaminu musieliby się przygotowywać np. ze szczegółowej treści lektur z całego okresu nauki, od czwartej klasy (do tego roku włącznie obowiązywały tylko książki omawiane w klasach siódmej i ósmej).

Lubnauer pytana przez PAP o inną ważną zmianę czyli likwidację HiT i wprowadzenie w jego miejsce edukacji obywatelskiej wskazała na bliskie zakończenie prac nad rozporządzeniem dotyczącym ramowych planów nauczania i likwidacji HiT.

– Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych dni minister Nowacka podpisze rozporządzenie w tej sprawie – zaznaczyła.

Zmiana ta ma wejść w życie stopniowo, począwszy od roku szkolnego 2024/2025, aż do całkowitego wygaszenia przedmiotu HiT w roku szkolnym 2026/2027. Nowy przedmiot ma zostać wprowadzony od roku szkolnego 2025/2026.

(GN)

Poloniści i polonistki buntują się przeciwko zmianie programowej Barbary Nowackiej. Przygotowali specjalną petycję. „Grzeczni już byliśmy”

 

 

MEN pokazało odchudzone podstawy programowe. Ruszają konsultacje publiczne

 

MEN: Ruszyły prace zespołu eksperckiego ds. edukacji obywatelskiej

 

 

MEN: Likwidujemy przedmiot historia i teraźniejszość. Od 1 lipca 2025 pojawi się w szkołach nowy przedmiot edukacja obywatelska