MEN pokazało projekt rozporządzenia ws. sposobu organizowania nauki religii w szkołach. Ruszają konsultacje

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Konsultacje społeczne projektu potrwają do 4 listopada br.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z proponowanymi przepisami nauka religii i etyki w szkołach ma się odbywać w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo.

Główne założenia projektu:

>> ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i nauki etyki w publicznych szkołach, tj. oba zajęcia będą realizowane w wymiarze 1 godziny tygodniowo,

>> określenie warunku umieszczania lekcji religii i etyki przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po tych zajęciach,

>> stosowanie – w wypadku organizowania nauki religii poza szkołą (tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) – tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole.

„Zmiany przewidziane w projekcie rozporządzenia powinny ułatwić dyrektorom publicznych szkół bardziej elastyczne organizowanie nauki religii i etyki, w szczególności w szkołach z dużą liczbą uczniów, przy jednoczesnych trudnościach z zatrudnieniem kadry o wymaganych kwalifikacjach, a także mogą przyczynić się do zlikwidowania problemu dwuzmianowości w niektórych szkołach” – wskazano m.in. w uzasadnieniu projektu.

Jak uzasadnił resort, rozwiązanie poprawi sytuację uczniów, którzy mieli dotychczas „wymuszoną przerwę pomiędzy obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi w ciągu dnia nauki w szkole”. Ministerstwo argumentuje, że teraz muszą oni czekać na kolejne zajęcia obowiązkowe, natomiast dyrektorzy szkół muszą zapewnić im opiekę lub zajęcia wychowawcze, co zwłaszcza w szkołach o dużej liczbie uczniów wprowadzało zamieszanie organizacyjne i niepotrzebnie wydłużało pobyt uczniów w szkole.

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach jest organizowana w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Natomiast tygodniowy wymiar godzin etyki ustala dyrektor szkoły.

„Projektowana nowelizacja ma na celu ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i etyki przez określenie nowego tygodniowego wymiaru godzin religii w szkole – na poziomie jednej godziny lekcyjnej tygodniowo oraz ustalenie w nowelizowanym rozporządzeniu tygodniowego wymiaru godzin etyki w szkole – na poziomie jednej godziny lekcyjnej tygodniowo” – wyjaśniono w ocenie skutków regulacji.

Ponadto projekt przewiduje zobligowanie dyrektora szkoły do organizowania zajęć religii i etyki przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych  przewidzianych dla ucznia w danym dniu albo po zakończeniu tych zajęć.

„Powyższe rozwiązanie jest uzasadnione w szczególności koniecznością umożliwienia udziału w tych zajęciach wszystkim uczniom, zwłaszcza jeżeli nauka ta jest prowadzona w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Dodatkowo spełniony zostanie postulat rodziców uczniów, którzy nie uczestniczą w nauce religii, w sprawie likwidacji tzw. „okienek” między zajęciami obowiązkowymi” – napisano.

W projekcie nie przewiduje się zmian w zakresie organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach, która nadal będzie się odbywała w wymiarze 2 zajęć przedszkolnych tygodniowo.

Planuje się, że nowe rozwiązania wejdą w życie 1 września 2025 roku. Projekt znajduje się tutaj

(GN)

Minister Nowacka: Jedna godzina religii w tygodniu wystarczy

Trybunał Konstytucyjny wydał „postanowienie zabezpieczające”. MEN: „Zabezpieczenie nie wywołuje skutków prawnych”. Co ze zmianami w organizacji lekcji religii?

Protest świeckich katechetów w Warszawie. Nie chcą zmian w lekcjach religii

Proponuję nowe otwarcie. Krystian Karcz: Obawiam się, że etyka ucierpi na zmianach bardziej niż lekcje religii