Protest świeckich katechetów w Warszawie. Nie chcą zmian w lekcjach religii

W odpowiedzi na zmiany MEN w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zorganizowało w środę  protest na placu Zamkowym w Warszawie. Uczestnicy akcji nie chcą m.in łączenia na lekcjach religii grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

„W ramach happeningu jako nauczyciele religii z całej Polski chcemy w niekonwencjonalny sposób poinformować opinię publiczną o negatywnych zmianach, które przyniosą uczniom i nam nauczycielom dyskryminacyjne rozporządzenia MEN, uderzające w religię w szkole” – napisali organizatorzy.

Jak podała PAP uczestnicy protestu trzymali transparenty z hasłami: „Nauka i religia”, „Stop dyskryminacji wierzących”, „Religia w życiu narodu jest najważniejszym dobrem”, „My chcemy Boga w książce w szkole”; niektórzy przynieśli ze sobą polskie flagi.

Protest jest reakcją na rozporządzenie ministra edukacji z 26 lipca 2024 r. Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 września 2024 r., dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci. Rozporządzenie wprowadza jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I-III albo klas IV-VI lub klas VII i VIII.

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwróciło się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o pilne zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji rozporządzenia.

– W nowym roku szkolnym nadal będą dwie godziny religii w tygodniu, a zatrudnienie katechetów się nie zmieni –tłumaczyła w środę w Polskim Radiu 24 Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP. Dodała, że w tym roku jedyne zmiany to łączenie klas.

Urszula Woźniak przyznała, że od kolejnego roku szkolnego będzie mniej pracy dla katechetów w związku ze zmniejszeniem liczby godzin religii w szkołach z dwóch do jednej. – Ale ja już nie znam nauczyciela, który miałby kwalifikacje do nauczania tylko jednego przedmiotu – wskazała.

Niektórzy świeccy katecheci są związani z ZNP. „Członkom ZNP — niezależnie od stanowiska pracy lub przedmiotu, którego uczą – zapewniamy wsparcie w miejscu pracy oraz pomoc prawną, a także wsparcie finansowe w szczególnych przypadkach życiowych oraz możliwość skorzystania ze szkoleń” – informował niedawno Związek.

(GN)

MEN proponuje zmiany warunków i sposobu organizowania nauki religii i etyki w publicznych przedszkolach i szkołach

Minister Nowacka: Jedna godzina religii w tygodniu wystarczy

Proponuję nowe otwarcie. Krystian Karcz: Obawiam się, że etyka ucierpi na zmianach bardziej niż lekcje religii