Po przerwie związanej z trudną sytuacją powodziową i zaangażowaniem MEN w pomoc powodzianom ministerstwo edukacji wznawia prace pięciu grup roboczych powołanych w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. W piątek 18 października w gmachu resortu edukacji odbędzie się drugie spotkanie grupy roboczej ds. emerytur.
Grupa zajmuje się emeryturami nauczycieli oraz nauczycielskim świadczeniem kompensacyjnym. Przypomnijmy, że z ramienia ZNP w pracach grupy uczestniczyli dotąd: Piotr Gościniak, członek ZG ZNP (Okręg Wielkopolski ZNP); Beata Bartusik-Waśniowska, członek ZG ZNP (Okręg Małopolski ZNP) oraz prawnik Łukasz Pater jako ekspert. Stronę ministerialną reprezentuje Paulina Piechna- Więckiewicz.
Tego domaga się ZNP. Pierwsze spotkanie grupy roboczej
4 lipca 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie grupy. Przedstawiciele ZNP zgłosili kilka zagadnień emerytalnych wymagających pilnego prawnego uregulowania. To m.in.: przywrócenie prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do niekorzystnej emerytury stażowej z art. 88a oraz zmiana ustawy o świadczeniach kompensacyjnych – poszerzenie grupy uprawnionych oraz obniżenie wieku, w którym można skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego.
– Temat nauczycielskich emerytur jest bardzo istotny chociażby w związku z niżem demograficznym oraz tym, że nauczyciele jako grupa zawodowa się starzeją – mówił Piotr Gościniak na briefingu prasowym przed gmachem MEN.
Przypomniał, że ZNP zależy m.in. na poprawieniu przepisu dotyczącego prawa do urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczycieli, którzy z dniem 1 września znajdą się w grupie osób uprawnionych do emerytury stażowej z art. 88a Karty Nauczyciela.
– Przepisy dotyczące tzw. emerytur stażowych, które wprowadził minister Czarnek de facto wykluczyły część nauczycieli z prawa do urlopu dla poratowania zdrowia – wyjaśnił. – Drugą kwestią, o której rozmawialiśmy było podniesienie wysokości nauczycielskich odpraw emerytalnych, a trzecią wydłużenie prawa do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, które według dzisiejszych przepisów wygasną w 2032 roku. ZNP chce, by tym świadczeniem objęte zostały kolejne roczniki nauczycieli – zaznaczył.
– Był dość pozytywny odbiór naszych koncepcji, m.in. z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zapowiedziano konsultacje międzyresortowe, ponieważ jest to temat, który angażuje kilka ministerstw. Ważną rolę odgrywa w nim Ministerstwo Finansów – tłumaczył Gościniak.
Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu:
Lista oczekiwań i konkretnych propozycji
W połowie wakacji ZNP przekazał do MEN listę oczekiwań i propozycji ws. emerytur nauczycielskich oraz świadczeń kompensacyjnych. W piśmie wskazano kwestie wymagające pilnego uregulowania oraz przedstawiono konkretne propozycje zmian w przepisach. Najbardziej palącym problemem jest ten dotyczący prawa nauczycieli do urlopu zdrowotnego w kontekście emerytury stażowej. Ale Związek domaga się także m.in. rozszerzenia grupy uprawnionych do skorzystania z kompensówek. Jednym z postulatów jest „ustanowienie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego świadczeniem niewygasającym”.
Opinia prawna ws. urlopów dla poratowania zdrowia
W międzyczasie ZNP przygotował opinię prawną ws. urlopów dla poratowania zdrowia w kontekście nowych przepisów emerytalnych. Zgodnie z opinią prawną:
>> Urlop dla poratowania zdrowia udzielony przed dniem 01.09.2024 r., jest wiążący przez cały okres wskazany w orzeczeniu lekarskim, niezależnie od kwestii powstania uprawnień emerytalnych po dniu 01.09.2024 r.
>> Urlop dla poratowania zdrowia udzielony przed dniem 01.09.2024 r., jest urlopem prawidłowo udzielonym, a więc zgodnym z prawem, niezależnie od kwestii powstania uprawnień emerytalnych po dniu 01.09.2024 r.; w takim przypadku dyspozycja art. 72 ust. 2 KN nie jest naruszona.
>> Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości cofnięcia raz udzielnego urlopu.
>> Karta Nauczyciela przewiduje możliwość odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia, ale tylko w sytuacji art. 73 ust. 7 KN, tj. podjęcia lub kontynuowania pracy lub wykonywania osobiście innej działalności zarobkowej.
>> Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia z innych przyczyn niż wskazane w treści art. 73 ust. 7 KN, w tym z powodu uzyskania przez nauczyciela uprawnień emerytalnych w trakcie urlopu.
Podczas konferencji prasowej 14 bm. Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP mówiła o obecnym stanie prac grup roboczych powołanych w ramach powstałego w MEN na wniosek ZNP Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli.
– Założenie było takie, że te grupy robocze wypracują rekomendacje, konkretne rozwiązania służące poprawie warunków pracy i wynagrodzeń nauczycieli. Prace grup roboczych rozpoczęły się w wakacje, my przekazaliśmy ogromny materiał z naszymi postulatami i konkretnymi propozycjami rozwiązań, ale spotkania zostały przerwane przez powódź – tłumaczyła. Dopiero teraz – jak podała – rozmowy zostaną wznowione.
Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli MEN zainaugurował prace 20 czerwca br. W pierwszym posiedzeniu Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli ze strony ZNP uczestniczyli: Sławomir Broniarz, prezes ZNP, Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP oraz Krzysztof Baszczyński, członek Zarządu Głównego ZNP.
(GN)
W MEN odbyło się pierwsze posiedzenie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli