20 lat Konkursu. Anna Sosna, Nauczyciel Roku 2011: Przekuwanie marzeń w rzeczywistość

Tak bardzo nie spodziewałam się, że przekonałam własną mamę, żeby nie jechała na Galę do Warszawy. Wydawało mi się, że nauczyciel z niezbyt wielkiego miasta, ze szkoły w „trudnej” okolicy, nie ma żadnych szans.

Nie spodziewałam się, że jury nagrodzi mnie tytułem Nauczyciel Roku. Nie spodziewałam się również tego, co zdobycie tytułu mi przyniosło. Przede wszystkim szeroko otworzyło mi drzwi do dalszego rozwoju. Okazało się, że to, o czym cicho marzyłam, stało się realne – współpraca z osobami i instytucjami wspierającymi edukację, wymiana doświadczeń, śmielsze projekty.

Wkroczyłam w świat zapaleńców takich jak ja i nagle okazało się, że moje problemy są im doskonale znane, znalazłam zrozumienie i przede wszystkim motywację i inspirację do dalszego rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.

Nauczyciele Roku przyjęli mnie do swojego grona i do dziś jestem pełna podziwu dla ich działań i dumna z tej przynależności.

Znalazłam się również w szeregach Superbelfrów, grupy eduzmieniaczy, którzy pokazali mi zupełnie nowe możliwości działania.

Wbrew oczekiwaniom tytuł Nauczyciel Roku nie przyniósł poczucia bezpieczeństwa w sferze zawodowej – na fali redukcji straciłam pracę i z trudem, w ostatniej chwili, znalazłam się w nowej szkole.

Mimo to tytuł Nauczyciel Roku pozwolił mi uwierzyć w swoją sprawczość, dodał odwagi w przekuwaniu marzeń w rzeczywistość.

Dzięki przyjaźniom ze wspaniałymi nauczycielami, możliwości obserwowania ich dokonań, a także naszym dyskusjom o tym, jak w ogóle edukacja powinna wyglądać, zaczęła się rodzić w mojej głowie wizja szkoły, nad którą dziś jako jej dyrektor intensywnie pracuję.

Anna Sosna

Nauczyciel Roku 2011

Wypowiedź ukazała się w GN nr 24 z 15 czerwca br. Fot. Rajmund Nafalski

***

Od redakcji: Tak, tak! Trudno w to uwierzyć, ale Konkurs Nauczyciel Roku ma 20 lat! W najnowszej edycji już po raz 20. uhonorujemy Nauczyciela Roku oraz pozostałych finalistów. Z okazji tego jubileuszu poprosiliśmy zwycięzców dotychczasowych edycji Konkursu o garść refleksji, wspomnień i o próbę podsumowania, czym był i jest dla nich ten Konkurs, co zmieniło w ich życiu i pracy otrzymanie tytułu Nauczyciel Roku.

20 lat Konkursu. Danuta Konatkiewicz, Nauczyciel Roku 2006: Energia, która wciąż jest we mnie

20 lat Konkursu. Wiesław Włodarski, Nauczyciel Roku 2007: Czuję się nauczycielem spełnionym

20 lat Konkursu. Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008: Bardzo trudno powiedzieć, co dał mi tytuł Nauczyciela Roku

20 lat Konkursu. Radosław Moskal, Nauczyciel Roku 2009: Czułem się jak złoty medalista

20 lat Konkursu. Marek Golka, Nauczyciel Roku 2010: Jestem ciągle ten sam, tylko siwych włosów przybyło