CKE opublikowała wyniki z egzaminu ósmoklasisty 2023

Średni wynik z matematyki to 53 proc. Lepiej poszedł język polski i najpopularniejszy spośród języków obcych – angielski. CKE opublikowała wyniki z egzaminu ósmoklasisty 2023.

Uczniowie szkół podstawowych w maju podeszli do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Jak podała w poniedziałek CKE w przypadku egzaminu z języka polskiego średni wynik to 66 proc. , na egzaminie z matematyki średnia była niższa 53 proc. Średni wynik egzaminu z języka angielskiego, który wybrało 98 proc. zdających, to – podobnie jak w przypadku języka polskiego – 66 proc.

Średni wynik z egzaminu z języka polskiego uzyskany przez uczniów z Ukrainy to 45 proc., z matematyki – 37 proc., z języka angielskiego – 46 proc., z języka rosyjskiego – 90 proc.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty można znaleźć w systemie ZIU. Każdy uczeń może je sprawdzić na stronie www.wyniki. edu.pl. Z opublikowanych w systemie ZIU wyników uczniowie dowiedzą się, ile punktów zdobyli na egzaminach ósmoklasisty 2023. To właśnie one zadecydują, jaką szkołę będą mogli wybrać i do jakiej się dostaną.

Wyniki obok świadectwa brane są pod uwagę podczas przyjęcia do szkół ponadpodstawowych. Jeśli uczeń zdobędzie mniej lub więcej punktów, niż się spodziewał, może jeszcze zmienić wnioski o przyjęcie do szkół lub złożyć je do innych placówek.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty można poznać online, ale po samo zaświadczenie trzeba udać się osobiście. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca br.

Według danych CKE do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty zgłoszonych zostało ponad 502 800 uczniów z ponad 12 600 szkół. Do egzaminu przystąpiło też ponad 14 450 uczniów – obywateli Ukrainy z ok. 4 100 szkół. 

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Egzaminu ósmoklasisty nie można poprawiać, ale – tu w przeciwieństwie do matury – nie można go też oblać. Podejście do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, ale nawet jeśli ktoś nie otrzyma ani jednego punktu z którejkolwiek z jego części, egzamin zostanie uznany za zaliczony.

Szkoły ponadpodstawowe, szykując się na przyjęcie kandydatów znów muszą się mierzyć z nie lada organizacyjnym i kadrowym wyzwaniem.

W tym roku w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych spotka się ponad pół miliona absolwentów i absolwentek szkół podstawowych. Zwykle w rekrutacji bierze udział ok. 350 tys. uczniów. Kolejny raz doszło więc do kumulacji roczników, która wiąże się z nakładającymi się na siebie reformami edukacji. W ósmych klasach jest 1,5 rocznika uczniów, ponieważ jest tam cały rocznik dzieci, które w 2015 roku zaczęły naukę jako sześciolatki oraz pół rocznika dzieci wówczas siedmioletnich. Na to nałożyła się reforma likwidująca gimnazja.

A szkoły średnie nie są z gumy. Już teraz od września część liceów w dużych miastach planuje lekcje w szkolnych stołówkach, bibliotekach i na korytarzach. MEiN uspokaja, że przygotował zmiany legislacyjne, aby poradzić sobie z kumulacją uczniów.

Komunikat CKE o wstępnych wynikach egzaminu ósmoklasisty 2023 znajduje się tutaj

(GN)

Znamy wyniki ósmoklasistów na egzaminie

Egzamin ósmoklasisty 2023. W środę uczniowie mierzyli się z matematyką

W ostatnim dniu egzaminu ósmoklasisty 2023 uczniowie zdawali język angielski

„Balladyna” Juliusza Słowackiego na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego