„Czarnek nie jest KUL”. Protest przeciwko ideologizacji edukacji i nauki w Krakowie

„Ciemność widzę… Przeciwko ideologizacji edukacji i nauki” – pod takim hasłem odbył się w czwartek  w Krakowie protest organizacji pozarządowych i środowisk opozycyjnych przeciwko zmianom, jakie planuje ministerstwo edukacji. – Oczywiście poparliśmy ten protest i uczestniczyli w nim także przedstawiciele ZNP – poinformował Głos Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP.

O 18 pod Muzeum Narodowym pojawiło kilkaset osób wyposażonych w liczne transparenty i flagi. „Czarnek minister indoktrynacji”, „Historia was rozliczy”, „Łapy precz od edukacji”, „Wolna nauka = wolni ludzie”, „Bez edukacji nie ma demokracji”, „Czarnek. JP II by się za ciebie wstydził”, Czarnek nie jest KUL” –  można było przeczytać na transparentach.

„Demonstrujemy przeciw wprowadzaniu przez władze Ministerstwa Edukacji i Nauki w mury szkół i uczelni treści nie opartych na wiedzy naukowej, przeciw naciskom na naukowców i edukatorów, przeciw próbom przejmowania uczelni i tworzeniu nowych, ideologicznych szkół. W ostatnich miesiącach nabiera rozpędu rządowy program wytwarzania nowych, skrajnie konserwatywnych i sprzyjających obecnej władzy elit. Powoływane są nowe uczelnie (np. Collegium Intermarium pod patronatem Ordo Iuris), a w wielu już działających mają miejsce próby ich przejmowania i pozbywania się niewygodnych pracowników. Najbardziej znane wydarzenia tego typu mają miejsce na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zastraszanie niepokornych intelektualistów stało się na tej uczelni normą” – głosili organizatorzy protestu.

Według organizatorów protestu „celem działań podejmowanych przez MEiN jest budowanie alternatywnego, narodowo-katolickiego, wykluczającego świata nauki i edukacji. Narzędziem do realizacji tego celu jest właśnie powoływanie nowych, ideologicznych uczelni czy instytucji badawczych takich jak Narodowy Program Kopernikański, który ma stanowić przeciwwagę dla Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności”

W trakcie licznych przemówień nie zabrakło nawiązań do obecnej sytuacji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, a także ostatnich działań małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak (zarówno w kwestii prób odwołania dyrektorki szkoły w Dobczycach za zabranie dzieci na spotkanie dot. konstytucji, jak i nazwania przez nią Uniwersytetu Jagiellońskiego „agencją towarzyską”.)

„Możecie liczyć na wsparcie i pomoc”. Zarząd Okręgu Małopolskiego ZNP do zwalnianych na Uniwersytecie Pedagogicznym

Przypomnijmy, że w poniedziałek 21  czerwca o godzinie 18.00 przed siedzibą MEiN przy al. Szucha w Warszawie odbędzie się kolejny protest. „Nadchodzi mrok ideologizacji. Powiedzmy NIE Czarnkowi i jego destrukcyjnym pomysłom! Czarnek, idź precz!” – wzywają organizatorzy. Więcej można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Fot: Daniel Tuchowski/Twitter

„Czarnek, idź precz!”,„Ciemność widzę…” Szykują się pikiety przeciwko polityce MEiN

RPO interweniuje ws. zwolnień na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Rektor odpowiada

Kurator Nowak: „Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską”. Jest odpowiedź rektora najstarszej polskiej uczelni