Dariusz Piontkowski: Może zabraknąć pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli w kolejnych latach

Dariusz Piontkowski zapowiedział w TV Trwam, że może zabraknąć pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli w kolejnych latach. – Sytuacja budżetu zupełnie zmieniła się w porównaniu z sytuacją sprzed epidemii – podkreślał.

4 sierpnia zgodnie z zapowiedziami rządu i zapisami ustawy budżetowej został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. 5 sierpnia na konferencji prasowej minister Dariusz Piontkowski mówił o wrześniowych podwyżkach (o 6 proc.) jak o decyzji podjętej i pewnej choć rząd zapowiada na wrzesień nowelizację budżetu. Ale od 2021 roku żadnych podwyżek może nie być.

– Sytuacja budżetu zupełnie zmieniła się w porównaniu z sytuacją sprzed epidemii. Dziś mieliśmy ogromne wydatki na to, aby utrzymać stabilną sytuację gospodarczą i nie doprowadzić do wzrostu bezrobocia co pociągnęło za sobą ogromne dotacje, dofinansowania z budżetu dla przedsiębiorców, dla osób, które chciały utrzymać pracę – mówił minister edukacji narodowej na antenie TV Trwam. – Może zabraknąć pieniędzy na kolejny wzrost wynagrodzeń – dodał Piontkowski.

Zdaniem Piontkowskiego „trzeba kompleksowo rozmawiać o tym, co dzieje się w polskim systemie edukacji”.

– W najbliższych tygodniach będziemy wracali do rozmów ze związkami zawodowymi, z samorządami na temat tego, jak uregulować kwestie, które nie zostały zmienione w ostatnich reformach przeprowadzanych przez minister Annę Zalewską. Tamte zmiany dotyczyły organizacji szkół, wygaszenia gimnazjów, zmiany podstawy programowej, bardzo poważnych zmian w kształceniu branżowym, natomiast nie poruszono spraw związanych ze sposobem finansowania oświaty, awansu zawodowego, oceny nauczycieli czy czasu pracy (…) – mówił minister. – Sądzę, że najbliższe miesiące będą dobrym okresem do tego, aby wrócić do dyskusji na temat tego, jak uregulować te sprawy – dodał Dariusz Piontkowski.

(JK, GN)

Ile wyniesie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 1 września? MEN pokazało stawki

Polski rząd planuje zamrozić płace w budżetówce? W Wielkiej Brytanii nauczyciele dostaną podwyżki za udział w walce z pandemią

Pensje w budżetówce zamrożone. W oświacie też? Minister finansów unika odpowiedzi