Pytania do eksperta: Cofnięcie zgody na uzupełnianie etatu


Jestem dyrektorem szkoły. Jeden z nauczycieli wyraził zgodę na uzupełnianie etatu w innej placówce na innym stanowisku. Obecnie wystąpił on z wnioskiem, w którym chce zrezygnować z uzupełnienia etatu. Jak mam postąpić jako dyrektor? (G.K., Kraków)

Nauczyciel może zrezygnować z uzupełniania etatu na innym stanowisku. Jednak na rezygnację nauczyciela powinien wyrazić zgodę organ prowadzący. Wniosek nauczyciela dyrektor szkoły powinien przekazać do organu prowadzącego. Jeżeli organ prowadzący wyrazi zgodę na wniosek nauczyciela, wówczas będzie mu przysługiwało wynagrodzenie proporcjonalne do wymiaru zajęć realizowanych w macierzystej szkole.

 W sytuacjach braku możliwości zapewnienia nauczycielowi tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć Karta Nauczyciela przewiduje instytucję uzupełnienia etatu. Czynności tej dokonuje organ prowadzący, który może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub – za jego zgodą – na innym stanowisku w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.

Uzupełnienie etatu w innej szkole na tym samym stanowisku jest obowiązkiem nauczyciela, natomiast na innym stanowisku – wymaga zgody nauczyciela. Zgoda nauczyciela na uzupełnianie etatu w innej placówce na innym stanowisku jest oświadczeniem jego woli wywołującym określony skutek prawny w postaci zawarcia porozumienia. Nauczyciel, który wyraził zgodę, może się również uchylić od swojego oświadczenia woli. Pod warunkiem wykazania, że zostało dotknięte jedną z wad oświadczenia woli, która skutkuje jego nieważnością lub możliwością uchylenia się od jego skutków. Jak wynika z art. 82 Kodeksu cywilnego, nieważność oświadczenia woli ma miejsce wówczas, gdy zostało złożone w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli (dotyczy to w szczególności choroby psychicznej albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych). Nieważność oświadczenia woli występuje również wtedy, gdy zostało złożone dla pozoru. Można również uchylić się od oświadczenia woli, jeżeli zostało złożone pod wpływem błędu, podstępu lub groźby (art. 84, 86 i 87 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że aby można było cofnąć oświadczenie woli w przedmiocie wyrażenia zgody na uzupełnienie etatu, nauczyciel powinien wykazać, że jest ono dotknięte jedną z wymienionych wad oświadczeń woli.

W przedstawionym stanie faktycznym nauczyciel nie może jednak wykazać, że jego oświadczenie woli zostało dotknięte jedną z wymienionych wad.

Istnieje natomiast inna możliwość rezygnacji nauczyciela z uzupełnienia etatu. Jednak w tym przypadku konieczna jest zgoda organu prowadzącego. Jeśli nauczyciel taką zgodę otrzyma, wówczas w macierzystej placówce będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru realizowanych w niej zajęć. Rola dyrektora szkoły ogranicza się do poinformowania nauczyciela, że w związku z rezygnacją z uzupełniania etatu w innej placówce nauczyciel uprawniony jest do wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zajęć, wskazując jego nową wysokość.

Podstawa prawna

* art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela

* art. 82, 83, 84, 86 i 87 Kodeksu cywilnego



Joanna Skrobisz

Więcej – tylko w GN nr 49 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 49/2019: