Kiedy samorządy dostaną pieniądze na podwyżki dla nauczycieli? MEN mówi o przełomie września i października

Pieniądze z dodatkowej subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli zostaną przekazane na przełomie września i października – poinformował w Tarnowie Łobeskim przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej podczas konferencji poświęconej roli samorządu lokalnego w kształtowaniu kluczowych kompetencji uczniów.

Jak podała PAP Marcin Nowak z MEN tłumaczył w Tarnowie Łobeskim, że aby sfinansować wrześniową podwyżkę subwencja oświatowa została zwiększona o 1 mld zł.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciele podwyżka o 9,6 proc. ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r., z wyrównaniem od 1 września 2019 r. Ale samorządy postawione są wobec dramatycznych wyborów bo kwota dodatkowej subwencji nie wystarczy na pokrycie kosztów większych wynagrodzeń nauczycieli.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Samorządy alarmują, że nie dostały pieniędzy na wrześniowe podwyżki. Będą opóźnienia w wypłatach

Co na to MEN? – Jeśli chodzi o termin przekazania środków mieliśmy pierwotnie ambitny plan, aby zrobić to jeszcze w sierpniu, natomiast okazało się to niemożliwe ze względów formalnych i prawnych. Dlatego przekażemy te środki z datą kolejną, czyli październikową przekazane we wrześniu – tłumaczył Nowak.

Jak kontynuował urzędnik, “poprosiliśmy ministra finansów, żeby tą ratę przekazał wcześniej niż wynika to z ustawy i mamy nadzieję, że tak się stanie, że minister finansów uruchomi te środki i przekaże je wcześniej”. – Nie jesteśmy pewni czy to będzie możliwe, natomiast taka prośba do ministra finansów została skierowana i mamy nadzieję, że to się uda – dodał.

Jak relacjonuje PAP, samorządowcy pytali na m.in. o to, czy pieniądze z budżetu pokryją podwyżki. Jak dodawali, samorządów szczególnie małych nie stać bowiem na dołożenie do podwyżek jakichkolwiek środków własnych.

– Bardzo dużo zabiegów nas kosztowało, żeby te środki w takiej wysokości zdobyć i jest to w tej chwili maksimum jakie udało się uzyskać – odpowiedział Nowak. – To pokrywa w zdecydowanej większości ten skutek finansowy. Jeśli chodzi o środki na kolejny rok, mamy środki zapewnione w budżecie, które gwarantują stuprocentowe pokrycie tych podwyżek od 1 stycznia przyszłego roku –  dodał Nowak.

W przyszłym roku podwyżek nie będzie. Rząd bilansuje budżet kosztem nauczycieli

Więcej na temat przebiegu konferencji poświęconej roli samorządu lokalnego w kształtowaniu kluczowych kompetencji uczniów można przeczytać na stronach MEN tutaj.

(JK, GN)

Za mała subwencja! Samorządy: potrzeba 2,1 mld zł więcej! Marek Wójcik z ZMP: chcemy być traktowani poważnie i uczciwie