Kierownictwo ZNP spotka się w środę z szefową sejmowej komisji edukacji i wysłucha informacji szefa MEN

W środę w południe na wniosek ZNP dojdzie do spotkania kierownictwa Związku z przewodniczącą sejmowej komisji edukacji, posłanką Mirosławą Stachowiak-Różecką (PiS). „Zabiegamy o korzystne zmiany w prawie oświatowym!” – zapowiedział na Twitterze ZNP.

Kilka godzin później odbędzie się posiedzenie komisji, na którym swoje priorytety na 2020 rok przedstawi szef MEN Dariusz Piontkowski. Delegacja Związku weźmie udział w posiedzeniu komisji.

Do spotkania z Mirosławą Stachowiak-Różecką miało dojść 18 grudnia 2019 r. ZNP chciał rozmawiać z szefową komisji edukacji m in. o Karcie Nauczyciela w kontekście jej głośnego wywiadu dla „Dziennika Gazety Prawnej”, ale do spotkania nie doszło.

Nie dojdzie na razie do spotkania ZNP z szefową komisji edukacji. Prezes ZNP: „Ja w takie przypadki nie wierzę”

Szefowa komisji edukacji nie będzie „umierać za Kartę Nauczyciela” i nie mówi nie wyższemu pensum

Do rozmów dojdzie dzisiaj o godz. 12. Nieco później, bo o godz. 16.30 na posiedzeniu komisji edukacji przedstawiona zostanie „Informacja Ministra Edukacji Narodowej na temat planowanych działań w zakresie oświaty i wychowania. Kierunki i priorytety”.

– Chcemy przede wszystkim dowiedzieć się, w którym kierunku pójdą zmiany dotyczące systemu oświaty, ale również pragmatyki nauczycielskiej. Zapowiedzi ministra, które zostały zawarte w jego wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” brzmią dla nas bardzo groźnie – mówił w rozmowie z Głosem Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Minister ujawni priorytety na 2020 r., Związek już pokazał swoje. Krzysztof Baszczyński: chcemy usłyszeć co planuje MEN

– Jeżeli minister mówi, że Kartę Nauczyciela i obowiązującą pragmatykę nauczycielską można zastąpić zupełnie innym aktem prawnym, to pojawia się pytanie co ma na myśli? Jakim aktem i co ten ewentualny akt prawny będzie zawierał, na jakie obszary związane z naszym zawodem zostanie zwrócona uwaga? To co w środę usłyszymy od pana ministra, a wcześniej od przewodniczącej sejmowej komisji edukacji pani Stachowiak-Różeckiej, będzie budowało scenariusz naszych dalszych działań. Mówię o działaniach zarówno komisji pedagogicznej, komisji socjalnej i ochrony pracy ZG ZNP jak i całego Zarządu Głównego ZNP oraz całego Związku. Będzie to dla nas niezwykle istotne – podkreślił.

Uwaga, minister Piontkowski chce „naprawiać” pragmatykę zawodową nauczycieli. Jak?

We wtorek 14 stycznia br. szef MEN wystąpił na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. – Nie chcemy zlikwidować Karty Nauczyciela, chcemy rozmawiać ze związkami zawodowymi i samorządowcami o awansie zawodowym i ocenie nauczycieli, o systemie ich wynagradzania i finansowaniu oświaty – powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski cytowany przez PAP.

Szef MEN przyznał w Senacie, że „pojawiły się postulaty całkowitej likwidacji Karty Nauczyciela”, ale „są to postulaty, które nie biorą pod uwagę specyfiki zawodu”. Piontkowski dodał, że nie można traktować nauczyciela jak „pracownika sfery przedsiębiorczości czy przemysłu”.

Jego zdaniem „powinny być jednak jakieś reguły prawne, które dookreślą funkcjonowanie tego zawodu”. Dodał, że „jest to przekonanie zdecydowanej większości kierownictwa ministerstwa i rządu”. Pytanie tylko, jakie reguły i czy przypadkiem nie takie, które okażą się mniej korzystne od obowiązujących.

Minister zapowiedział, że za kilka lub kilkanaście miesięcy resort chciałby zaproponować poważne zmiany związane z tym, w jakich warunkach pracuje nauczyciel. Pierwszym tematem, jakim zajmie w tym roku się zespół ds. statusu zawodowego, ma być sprawa postępowań dyscyplinarnych. Posiedzenie zespołu ma się odbyć jeszcze w styczniu, ale nie jest na razie znany jego konkretny termin.

ZNP chce zmiany przepisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych

(JK, GN)

Fot: MEN/Twitter (Minister Piontkowski wystąpił na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu)