KRASP: Na uczelniach w Polsce studiuje ponad 21 tys. studentów z Ukrainy

Na uczelniach w Polsce studiuje ponad 21 tys. studentów z Ukrainy. 60 proc. z nich rozpoczęło studia 1 października 2022 r. 6 proc. kontynuuje naukę zdalnie ze względu na brak możliwości stacjonarnego podjęcia studiów, a 3 proc. studiuje w ramach wymian zagranicznych. To dane pochodzące z monitoringu Sieci Koordynatorów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

„W sumie pozyskaliśmy dane z 210 uczelni w kraju. W najbliższym czasie zaprezentujemy statystyki dotyczące doktorantów i pracowników na polskich uczelniach” – informuje KRASP.

Kilka dni temu w Białymstoku zakończyła się trzydniowa konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2023”.  – W naszym kraju studiuje około 1,5 tys. studentów-uchodźców z Ukrainy – informował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Zaznaczył, że łącznie w Polsce studentów z Ukrainy jest znacznie więcej (tych, którzy zaczęli studia przed konfliktem wojennym), stanową znaczącą część wszystkich studentów zagranicznych, choć konkretnej liczby nie podał.

Podał, że w ramach programu solidarności z Ukrainą 1,5 tys. studentów kontynuuje studia w Polsce, a ponad 80 uczelni przyjęło studentów ukraińskich, korzystając z pomocy finansowej MEiN. Wsparcie otrzymali także naukowcy z Ukrainy.

Według Piontkowskiego w sumie w Polsce studiuje ponad 85 tys. studentów zagranicznych. Jak wyjaśniał w tej grupie jest coraz mniej studentów z krajów Europy Zachodniej. Przybywa natomiast studentów z Azji i Afryki.

Z danych udostępnionych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) wynika, że w Polsce jest blisko 100 tys. nauczycieli akademickich, ok. 28,5 tys. doktorantów i blisko 1,2 mln studentów.

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauk wynika, że pod koniec listopada 2022 do polskich szkół uczęszczało ponad 191 tys. uczniów, którzy trafili do Polski po 24 lutego 2022. W sumie ma ich być w Polsce ok. 400-500 tys.

Jednak zdaniem eksperta ds. migracji prof. Macieja Duszczyka, który bazuje na badaniach Centrum Edukacji Obywatelskiej, liczbie numerów PESEL i danych z Systemu Informacji Oświatowej, drugie tyle uczniów z Ukrainy znajduje się poza systemem.

Większość z nich realizuje nauczanie zdalne, które oferuje ukraińskie ministerstwo. Nie wiadomo jednak, ile dzieci uczy się zdalnie w ukraińskim systemie oświaty.

(JK, GN)

Amnesty International rusza z kampanią poświęconą edukacji uczniów i uczennic z Ukrainy w Polsce. „Szkoła dla wszystkich”

Generatory prądu od amerykańskich nauczycieli z AFT trafiły już do przedszkoli we Lwowie (video)

UNICEF: Po 11 miesiącach wojny w Ukrainie 5 mln dzieci ma problemy w dostępie do edukacji

GUS: Rośnie liczba studentów na polskich uczelniach. Głównie za sprawą Ukraińców