Łódź: Podwyżki dla nauczycieli bez rządowego finansowania. Miastu brakuje ponad 17 mln zł

Ponad 17 mln zł musi znaleźć w swoim budżecie Łódź, żeby wypłacić podwyżki dla nauczycieli – alarmują władze miasta. Decyzją rządu, płace nauczycieli wzrosły o 7,8 proc., ale samorządy nie dostały pieniędzy na ich wypłatę.

Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, która odpowiada za edukację wyliczyła, że nowe podwyżki dla nauczycieli w skali roku kosztować będą 56 mln złotych. Miastu brakuje na ten cel ponad 17,1 mln złotych.

Czarnek popędza samorządy ws. wypłaty nauczycielskich wynagrodzeń. Tymczasem sam zwlekał z podpisaniem rozporządzenia płacowego 3 tygodnie

– Aby podnieść prestiż zawodu nauczyciela podwyżki powinny być co najmniej 20-procentowe co nie zmienia faktu, że znów samorządy zostały obarczone dodatkowym zadaniem, na które nie dostały środków – podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

– Rozporządzenie mówiące o podniesieniu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zostało podpisane pod koniec lutego i jest dużym zaskoczeniem. Ministra Czarnka nie interesuje czy samorząd znajdzie środki na wypłaty, nie konsultował z nami swojej decyzji, ani tym bardziej nie zapowiadał takiego kroku. I mamy problem, bo w skali roku musimy wygospodarować na te podwyżki 56 milionów, a brakuje nam w tej chwili ponad 17 milionów – dodaje.

Władze Łodzi przygotowały list do MEiN pismo z prośbą o uzupełnienie brakujących środków. „Nigdy nie oszczędzaliśmy na edukacji, a nauczycielskie pensje powinny wzrosnąć. Uważam jednak za głęboko niesprawiedliwe obarczanie samorządów kolejnymi zadaniami bez zapewnienia źródła ich finansowania” –napisano m.in. w piśmie.

Wiceprezydent Łodzi zapowiada, że jeśli minister edukacji nie przekaże dodatkowych pieniędzy, miasto pójdzie z tą sprawą do sądu.

Przypomnijmy, że ZNP domaga się 20 proc. podwyżki dla nauczycieli. W rozmowie z Radiem Łódź Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP przyznane podwyżki określił mianem „drobnej korekty wynagrodzeń i kolejnym etapem pauperyzacji i obniżania rangi zawodu nauczyciela w Polsce”

(GN)

Rozporządzenie płacowe opublikowane w “Dzienniku Ustaw”

9 marca 2023 r. do Sejmu trafi przygotowany przez ZNP projekt zmian w KN dotyczący 20 proc. podwyżki dla nauczycieli (video)