– To Muzeum jest opowieścią nie tylko o żołnierzach, oficerach, łączniczkach czy powstańcach. Ale i o nauczycielach, ludziach kultury etc, którzy wzięli odpowiedzialność za społeczeństwo – mówił Maciej Piwowarczuk prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii podczas uroczystego otwarcia wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Muzeum zostało otwarte w 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zawartość Muzeum dostępna jest pod adresem: www.tajnepanstwo.pl.
Przypomnijmy, że 27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski – pierwsza konspiracyjna organizacja wojskowa na terytorium okupowanej przez Niemców i Sowietów Polski, zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego rozbudowywanego w swych strukturach przez cały okres wojny. Częścią tych struktur był ZNP działający pod nazwą Tajna Organizacja Nauczycielska.
“Dziejową misję wypełnimy”. W październiku 1939 r. powstała Tajna Organizacja Nauczycielska
Dzięki Polskiemu Państwu Podziemnemu i Tajnej Organizacji Nauczycielskiej utworzonej 26 października 1939 r., tajne nauczanie w czasie okupacji mogło przybrać formę zorganizowaną.
W 2020 roku Fundacja na rzecz Wielkich Historii zainicjowała budowę Wirtualnego Muzeum Państwa Podziemnego. Zostało ono pomyślane jako miejsce, w którym bezpłatnie i bez ograniczeń można korzystać z materiałów dotyczących historii Polskiego Państwa Podziemnego.
🇵🇱 #PolskiePaństwoPodziemne, podległe rządowi RP na uchodźstwie, zapewniało administracyjną, prawną i obywatelską ciągłość II Rzeczypospolitej podczas okupacji przez Rzeszę Niemiecką i ZSRR.
Za początek PPP uznaje się utworzenie w nocy z 26 na 27 września 1939 r. Służby… pic.twitter.com/Tcddu2Q40v— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) September 27, 2023
„Naszym celem jest wyjście poza bieżące spory polityki historycznej i ukazanie fenomenu największego ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie przez oddanie głosu samym świadkom. Czasy okupacji niemieckiej są dla Polski niezwykle ważne. To one ukształtowały nasze społeczeństwo takim, jakim jest dzisiaj. Wierzymy, że niezależnie od tego, że się różnimy, powinniśmy dążyć do rzetelnego poznania tamtego tragicznego okresu, akceptując różne perspektywy jego postrzegania i oceny. Dlatego przede wszystkim oddajemy głos źródłom oraz świadkom historii. Jednym z głównych zadań, które stawiamy przed sobą w procesie budowy muzeum, jest gromadzenie i udostępnianie archiwów rodzinnych, dzięki którym ukażemy zapomniane nieraz opowieści i postaci. Wierzymy, że każda historia jest ważna” – podkreślają organizatorzy na stronie wirtualnego Muzeum.
Od trzech lat Fundacja na rzecz Wielkich Historii zajmuje się digitalizacją i pozyskiwaniem licencji na udostępnianie materiałów źródłowych związanych z Polskim Państwem Podziemnym. W zbiorach zgromadziła już ponad 1300 jednostek, które pochodzą z największych instytucji archiwalnych i muzealnych w Polsce oraz od osób prywatnych.
„Digitalizujemy dokumenty, fotografię, prasę, nagrania audio i wideo, a także tworzymy odwzorowania 3D wyjątkowo cennych obiektów. Ze wszystkimi materiałami można zapoznać się bezpłatnie w naszym cyfrowym repozytorium. Bazując na zgromadzonych zbiorach stworzyliśmy wirtualną wystawę ukazującą strukturę oraz losy Polskiego Państwa Podziemnego, w której kluczową rolę odgrywa materiał źródłowy. Każdą część wystawy uzupełniają zadania przeznaczone dla uczniów historii klas ósmej szkoła podstawowej oraz czwartej szkoły średniej. Zadania są również dostępne w zakładce dla nauczyciela do pobrania w formacie pdf. Tym samym wirtualna wystawa została pomyślna w taki sposób, by mogła być wykorzystywana w szkołach jako narzędzie do nauki historii II wojny światowej” – czytamy.
🗓️ Dziś przypada 8⃣4⃣. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
🇵🇱🪖 Polskie Państwo Podziemne działające w latach 1939-45 oraz kierowane przez władze RP na uchodźstwie na terenach okupowanych przez Niemców i Rosjan było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. pic.twitter.com/gNN3C0zg49
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) September 27, 2023
Mecenasem Muzeum jest Fundacja PGE Polska Grupa Energetyczna. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Więcej na temat muzeum na Facebooku Fundacji na Rzecz Wielkich Historii oraz na stronie internetowej tutaj
(GN)
Apel Pamięci przed Pomnikiem TON na warszawskim Powiślu. Jak co roku! Chwała Bohaterom!
W warszawskim Wawrze powstaje „Muzeum z Klasą” czyli pierwsze muzeum szkoły w Polsce