Prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny z Uniwersytetu w Białymstoku, został pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara ds. nieletnich. Profesor w ostatnich latach walczył o prawa dzieci pozostających w zainteresowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz sprzeciwiał się drakońskiemu zaostrzeniu kar dla nieletnich autorstwa poprzedniego ministra Zbigniewa Ziobry.
„Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw Nieletnich będzie analizował zarówno obowiązujące przepisy, jak i projekty aktów prawnych, dotyczące nieletnich, będzie też przedstawiał propozycje działań legislacyjnych w tym zakresie. Zadaniem Pełnomocnika będzie koordynowanie działań w obszarze prawa nieletnich, współpraca z organami administracji publicznej i rządowej oraz z samorządami i organizacjami pozarządowymi, które w ramach działalności statutowej zajmują się prawami i ochroną nieletnich. Pełnomocnik będzie podejmował i wspierał inicjatywy promujące i upowszechniające problematykę ochrony praw nieletnich, a także dążące do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszenia tych praw” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Dziękuję Panie Ministrze i Senatorze RP @Adbodnar
za zaufanie i nominację!
Dziś ważny dzień dla polskiej resocjalizacji nieletnich! https://t.co/fCuRzJIMoS— Marek Konopczyński (@ProfDrHabMK) December 22, 2023
Prof. dr hab. Marek Konopczyński jest pedagogiem resocjalizacyjnym, autorem koncepcji twórczej resocjalizacji, kierownikiem Katedry Pedagogiki Specjalnej i Działań Twórczych na Uniwersytecie w Białymstoku.
W ostatnich latach prowadził m.in. kampanię przeciwko drakońskim karom dla nieletnich wprowadzanych nowelizacją ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
„To jest pierwszy znany mi przypadek, kiedy ustawa dotycząca resocjalizacji, a więc patologii społecznych, w tym przypadku nieletnich sprawców czynów karalnych, odnosi się do polskiej szkoły oraz przenosi pewne czynności, które do tej pory wykonywał sąd rodzinny, na szkołę i dyrektora szkoły. Ja nie znam takiego przypadku ani z czasów PRL, ani późniejszych, żeby jakikolwiek ustawodawca próbował mieszać te wątki, czyli edukację z resocjalizacją. Skutki mogą być naprawdę nieobliczalne. Zmieni się rola dyrektora szkoły, który do tej pory dbał o poziom edukacyjny, rozwój i bezpieczeństwo uczniów, a teraz będzie zajmować się ocenianiem poziomu demoralizacji uczniów i stosowaniem tzw. środków wychowawczych, które są de facto karami. Tylko że stosowanymi przez dyrektora szkoły, a nie przez sąd. Współczuję dyrektorom” – ostrzegał w wywiadzie dla „Głosu” w lipcu 2022 r.
W październiku 2022 r. prof. Konopczyński zaangażował się w prace założonego przez ZNP pod siedzibą MEiN Miasteczka Edukacyjnego. – W imieniu środowiska akademickiego, polskich pedagogów, którzy kształcą nauczycieli chciałem wyrazić wielki szacunek dla polskich nauczycieli. Pochodzę z rodziny nauczycielskiej już w czwartym pokoleniu, moi dziadkowie byli nauczycielami w II RP i obserwuję to co się dzieje z wielkim niepokojem, z wielkim bólem. To spotkanie jest kolejnym wołaniem o pomoc. To nie jest bunt. To jest wołanie o pomoc i środowisko akademickie chyli czoła przed polskimi nauczycielami – mówił podczas jednej z konferencji prasowych zorganizowanych w miasteczku.
Miasteczko edukacyjne, dzień 3. Temat: Rodzice i NGS-y w edukacji oraz bieda na uczelniach
Prof. Konopczyński był także jednym z kandydatów na Rzecznika Praw Dziecka w miejsce ustępującego Mikołaja Pawlaka.
Panie Profesorze, serdecznie gratulujemy!
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
(PS, GN)