Dla ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Do egzaminu przystąpi także ponad 7,1 tysięcy uczniów z Ukrainy. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
Podobnie jak w ubiegłym roku egzamin będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
24 maja rozpocznie się #egzaminosmoklasisty2022
Na naszej stronie zamieściliśmy kilka ważnych informacji: https://t.co/dCqWNjhzwe@MEIN_GOV_PL
— CKE (@CKE_PL) May 11, 2022
24 maja o godz. 9.00 uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych podejdą do egzaminu z języka polskiego, 25 maja zmierzą się z matematyką, a 26 maja z językiem obcym.
Największa grupa ósmoklasistów – 97,5 proc. zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Wśród zdających egzamin uczniów będących obywatelami Ukrainy największa grupa – 73,7 proc. zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język rosyjski.
Przypomnijmy, że o odwołanie lub przeprowadzenie na odrębnych zasadach egzaminu ósmoklasisty dla dzieci przybyłych z Ukrainy apelowali do premiera oraz liderów ugrupowań politycznych nauczyciele, dyrektorzy, eksperci edukacyjni, przedstawiciele ZNP i organizacji pozarządowych. Argumentowali, że w Polsce brakuje systemowych rozwiązań pozwalających na włączenie dzieci – uchodźców z Ukrainy do systemu edukacji. Władze zignorowały jednak zarówno ten jak i inne podobne apele.
Ankieta Głosu
Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty CKE przygotowała 179 różnego rodzaju arkuszy, w tym:
>> 51 arkuszy z języka polskiego, w tym arkuszy z poleceniami w języku ukraińskim
>> 50 arkuszy z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim oraz
>> 78 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych, w tym arkuszy z poleceniami w języku ukraińskim.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego potrwa 120 minut, egzamin z matematyki 100 minut, a egzamin z języka obcego nowożytnego – 90 minut. W każdym arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – w dniach 13-15 czerwca.
Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Egzamin w tym roku nie będzie przeprowadzany w rygorze sanitarnym, takim, jaki obowiązywał, w związku z epidemią COVID-19, w ubiegłym roku i dwa lata temu.
(JK, GN)
CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.
Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem ósmoklasisty? CKE promuje poradnik
Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023