„Zwracam się o przywrócenie prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom…”. Petycja nauczycielki w ważnej sprawie, która wymaga pilnego załatwienia

„Nauczyciele, którzy przez wiele lat poświęcali się edukacji i wychowaniu młodego pokolenia, zasługują na wsparcie i możliwość regeneracji sił, szczególnie gdy ich stan zdrowia ulega pogorszeniu wskutek wieloletniej, wymagającej pracy” – pisze w petycji do MEN nauczycielka Beata Miklaszewska. Zwraca się o pilną nowelizację art. 73 KN, w taki sposób, by nie pozbawiać prawa do urlopu zdrowotnego nauczycieli, którzy spełnią warunki do uzyskania niekorzystnej emerytury stażowej.

Problem pozbawienia nauczycieli, którzy uzyskają prawo do emerytury stażowej z art. 88a KN, możliwości skorzystania z urlopu zdrowotnego jest od wielu miesięcy nagłaśniany przez ZNP. Przedstawiciele Związku rozmawiają z MEN o tej sprawie – w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, działającego w resorcie edukacji (a ostatnio – w ramach grupy roboczej ds. emerytur).

ZNP przekazał resortowi edukacji propozycję nowego brzmienia art. 73 KN, tak aby rozwiązać ten problem. Z przebiegu rozmów wynika jednak, że nie jest realne dokonanie nowelizacji KN przed 1 września br., m.in. z powodu trwających wakacji parlamentarnych (przerwy w pracy parlamentu). Związek chce jednak, by zmiany w ustawie dokonano jak najszybciej.

W MEN odbyło się pierwsze posiedzenie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli

Dlaczego 1 września jest tak ważnym terminem? Bo tego dnia wchodzą w życie nowe przepisy Karty Nauczyciela (m.in. art. 88a) wprowadzające emerytury stażowe dla nauczycieli. Od 1 września oprawo do emerytury stażowej będą mogli nabyć pierwsi uprawnieni nauczyciele – osoby urodzone przed 1 września 1966 r. – jeśli spełnią wszystkie warunki określone w ustawie. Kolejna grupa nauczycieli uzyska prawo do tzw. stażówki od 1 września 2025 r.

– Przeszkodą nie do przeskoczenia są niestety terminy. Do 1 września br. MEN nie jest w stanie przeprowadzić projektu realizującego nasze postulaty. A więc w praktyce być może niektórzy nauczyciele na kilka miesięcy stracą prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, ale szybko powinni je odzyskać – mówił Głosowi Nauczycielskiemu Piotr Gościniak, członek ZG ZNP, uczestnik pierwszego spotkania grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli, zorganizowanego 4 lipca br.

Piotr Gościniak, członek ZG ZNP: Walczymy o utrzymanie prawa do urlopu zdrowotnego w kontekście emerytury stażowej. Chcemy rozszerzenia świadczeń kompensacyjnych

Tego samego problemu dotyczy „Petycja o przywrócenie prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskali uprawnienia do niekorzystnej emerytury stażowej z art. 88a Karty Nauczyciela”. Petycję przygotowała i zamieściła w internecie (na portalu petycjeonline.com) nauczycielka Beata Miklaszewska.

>> Link do petycji: https://www.petycjeonline.com/petycja_o_przywrocenie_prawa_do_urlopu_zdrowotnego_nauczycielom_ktorzy_uzyskali_uprawnienia_do_niekorzystnej_emerytury_staowej_z_art_88a_karty_nauczyciela

„Obecne regulacje, choć miały na celu dostosowanie systemu emerytalnego do zmieniających się warunków demograficznych i ekonomicznych, nie uwzględniają specyfiki zawodu nauczyciela oraz jego wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników oświaty” – czytamy w petycji.

„Ograniczenie dostępu do tego świadczenia (urlopu zdrowotnego – przyp. red.) dla nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej z art. 88a Karty Nauczyciela pozbawia ich niezbędnej formy wsparcia, co może negatywnie wpłynąć na jakość edukacji oraz zdrowie samych nauczycieli” – zauważa inicjatorka tej akcji.

„Wielu nauczycieli, mimo uzyskania uprawnień do emerytury stażowej, decyduje się kontynuować pracę z powodu pasji i poczucia misji zawodowej. Bez możliwości skorzystania z urlopu zdrowotnego, ich praca staje się coraz trudniejsza i bardziej obciążająca, co może prowadzić do wypalenia zawodowego, obniżenia jakości nauczania oraz wzrostu liczby zwolnień lekarskich, co w efekcie negatywnie wpływa na cały system edukacji” – to kolejny fragment petycji.

Beata Miklaszewska w rozmowie z Głosem Nauczycielskim wyjaśnia, że swoją petycją chciała wspomóc starania ZNP o nowelizację art. 73 KN. Inicjatorka petycji jest członkiem Związku i śledzi wszystkie doniesienia na temat prób rozwiązania tego problemu.

– Ta sprawa dotyczy mnie i wielu nauczycieli w Polsce. Chciałam nagłośnić problem i zmotywować rząd do jego rozwiązania – mówi Głosowi Nauczycielskiemu. – Liczę, że to pomoże – dodaje Beata Milkaszewska.

Rozmówczyni Głosu zaznacza, że argumentów, które powinny skłonić stronę rządową do szybkiej zmiany prawa, jest wiele. Chociażby ten, że w sytuacji braków kadrowych należy dbać o nauczycieli.

– Nauczyciel, który skorzysta z tego urlopu, poratuje swoje zdrowie, a potem wróci do szkoły i będzie dalej pracować – mówi Beata Miklaszewska. W petycji czytamy: „Wierzę, że Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważy moje argumenty i podejmie kroki mające na celu poprawę sytuacji nauczycieli, co przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia oraz warunków pracy w polskich szkołach”.

Autorka proponuje dodanie do art. 73 KN jednego słowa „powszechnej” – chodzi o doprecyzowanie, że w przepisie tym mowa jest o nabyciu prawa do emerytury powszechnej.

„Alternatywnie, proszę o rozważenie innego sposobu rozwiązania tego problemu, aby ewidentny błąd legislacyjny został jak najszybciej skorygowany, przywracając nauczycielom prawo do urlopu zdrowotnego” – pisze do MEN inicjatorka petycji.

W swojej najnowszej propozycji ZNP postuluje taką modyfikację art. 73 KN, aby w przepisie była mowa o „nabyciu prawa do emerytury uzyskiwanej po osiągnięciu wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn”. To uściślenie, które wykluczy wszelkie wątpliwości przy interpretacji tego przepisu.

Zachować prawo do urlopu zdrowotnego, rozszerzyć kompensówki. ZNP przedstawił MEN postulaty ws. emerytur

Akcja zbierania podpisów pod petycją na razie się dopiero rozkręca. Jej inicjatorka liczy na to, że podpisów będzie przybywać po nagłośnieniu sprawy przez media.

(DK, GN)